8. května 1945 a konec války v Evropě
,

8. května 1945 – konec 2. světové války v Evropě

8. května slavíme v Česku státní svátek – konec 2. světové války v Evropě (8. května 1945). Jaká byla situace v Československu během války? Kdo osvobodil republiku? A co se stalo po válce? Československo za druhé světové…
Slovesa, prepozice a akuzativ (A1)

Slovesa s prepozicí a akuzativem (B1)

Čím vyšší jazyková úroveň studenta, tím širší slovní zásoba. To je skvělé, protože student je schopen barvitěji hovořit na různá témata. Do kategorie slovní zásoby i gramatiky patří rovněž znalost sloves, která se…
Kudy tudy: adverbia dynamická a statická

Kudy? Tudy!

Adverbia místa a směru obvykle nedělají studentům problémy. Do chvíle, než dojde na ta, která odpovídají na otázky odkud a kudy. Učebnice nám nabídnou tabulky a pár cvičení a nám nezbývá než se k tématu pravidelně vracet.…
Kdo byl Jan Amos Komenský

Učení je hra – Jan Amos Komenský

Víte, kdo to řekl? Český slavný pedagog Jan Amos Komenský. 28. března 2022 to bude 430 let, kdy se narodil. Ale každý, kdo studoval pedagogiku kdekoli na světě, se o něm určitě učil, protože je to zakladatel moderní pedagogiky…
Jak učit minulý čas v češtině pro cizince

Minulý čas (A1)

Moc ráda učím studenty-začátečníky minulý čas. Na jeho vysvětlení stačí tři kroky. Žádné rozdělování sloves do kategorií jako při prézentní konjugaci. Jednoduché schéma a moře aktivit k procvičování jsou obvykle…
Akuzativ jako objekt ve větě

Objekt, objekt, objekt – to je akuzativ

Taky bojujete s akuzativem? Taky umíte koncovky, ale nepoužíváte je automaticky? Taky vás lektor stále opravuje? Slyším, jak studenti B1 nebo B2 používají akuzativ nesprávně, nebo ho nepoužívají vůbec. Pojďme se podívat,…
Jak učit vespolná jména v češtině

Vespolná jména

Říká mi studentka: „To je zajímavé, že slovo celebrita je ženského rodu, ale označují se tak i muži. Třeba Karel Gott byl celebrita.“ A ptá se: „Máte víc takových slov, která používáte pro víc rodů?“ Musela jsem…
Zkouška A2 a tipy na přípravu

Jak vypadá zkouška A2 na trvalý pobyt

Jak určitě víte, od 1. 9. 2021 musí cizinec, který chce v České republice požádat o trvalý pobyt, složit zkoušku z češtiny na úrovni A2. Jak taková zkouška A2 vypadá? Co musí kandidát zvládnout? Podívejme se na to spolu. ZKOUŠKA…
Datum - vysvětlení a trénink

Datum

Konec roku a začátek nového si přímo říkají o téma výuky nebo procvičení data. Čeština je velmi originální v názvech měsíců. Ráda studentům představuji spojení názvů měsíců s přírodou a… Obvykle tím jsou fascinováni. Jak…
Jak učit slovesné prefixy v češtině pro cizince

Slovesné prefixy 3 (B2)

V minulých měsíčnících (č. 15 – 2021/9 a č. 16 – 2021/10) jsme se věnovali slovesným prefixům na úrovních A2 a B1. Dnes dokončíme náš miniseriál o prefixech a zaměříme se na úroveň B2. Slovesné prefixy a slovesa…
Co je mobilní e v češtině

To je pes. Vidím psa aneb Mobilní E v češtině

Mám hodného tatínka. Můj tatínEk se jmenuje Petr. Můj dědečEk je starší pán. Mám moc ráda svého dědečka. Taky mám dvě veselé sestry. Bez sestEr by mi bylo smutno. Vidíte to? V jednom slově je E a ve druhém není. Kam E…
Jak učit slovesné prefixy v češtině pro cizince

Slovesné prefixy 2 (B1)

V minulém měsíčníku (č. 15 - 2021/9) jsme se věnovali slovesným prefixům na úrovni A2. Dnes postoupíme o úroveň výš - na B1 - a podíváme se na tzv. triády, jak je utvořit a taky procvičit. Slovesné prefixy a slovesa…