Jak učit v češtině otázky kde vs. kam

Statická lokace a dynamický pohyb… Studenti se učí rozlišovat je už od úrovně A1, protože na rozdílu záleží výběr slov pro konkrétní situace. Co nám může při vysvětlení i procvičení pomoct?

Kde vs. kam

Jak to funguje – úplný základ

Základem je naučit se rozlišovat otázky na lokaci a pohyb.

 

Prepozice

Na otázky je taky třeba umět odpovědět. A k tomu je zase potřeba znát správné prepozice.

Kde vs. kam: A1

Na úrovni A1 si vystačíme s těmito:

Vyplácí se mi opakovaně studenty upozorňovat na to, že prepozice fungují „v páru“: do – v, na – na, k – u. Než přejdeme k pádům, je dobré nechat studenty prepozice procvičit a zafixovat znalost jejich použití. Kromě učebnice se může hodit třeba online trénink.

 

  • Je pro vás obtížné učit úplné začátečníky? Nevíte, jak s nimi mluvit (česky), jak jim cokoli vysvětlovat, jak zjednodušovat apod.? Pak vás srdečně zvu na kurz Jak učit češtinu cizince-začátečníky, abych vám mohla ukázat, co jsem se sama naučila. Já totiž miluju začátečnické lekce :). Podívejte se, jestli má kurz vypsaný termín.

 

Kde vs. kam: A2

Na úrovni A2 se rozšiřuje repertoár používaných prepozic.

Opravdu velké množství cvičení k memorizaci jejich použití nabízí například učebnice Čeština expres A2/1, A2/2 nebo Česky krok za krokem 1 a další materiály autorky na webu Czech step by step.

 

Pády

Prepozice se v daných kontextech pojí s pády. A i ty je třeba procvičovat a pravidelně se k nim vracet. Tady nabídnu jen pár cvičení, protože problematika výuky pádů je velmi obsáhlá.

Cestování

Mapa

Rozdíl statické vs. dynamické se výborně procvičuje na tématu cestování. Kde jsem byla? Kam pojedu? Ráda používám mapu nebo obrázky lokalit – jejich možnosti jsou nevyčerpatelné (za málo peněz hodně muziky). Obrázky si snadno pořídíte sami, ukázku online mapy se cvičením najdete níže. Jen je dobré se nejdřív ujistit, že studenti znají české názvy států a měst, a pokud ne, předučit je.

Lodě

A nemůžu zapomenout na oblíbenou hru mého dětství – lodě. V papírové podobě k vytištění je najdete leckde (doporučuji například skvělou cvičebnici Jazykové hry a aktivity pro výuku češtiny A1.1 od Zdeny Malé – kdo hru nezná, najde tu i návod) nebo si vyrobíte vlastní verzi.

A v online podobě se mi nejvíc osvědčily lodě v aplikaci Genial.ly – můžete vyzkoušet třeba moji verzi na lokál. Kliknete na ikonku „i“ pro informace, jak s aplikací pracovat. Pošlete link studentovi/studentům (hraje se ve dvojicích) a hurá do toho.

 

Co dál?

Máte studenty vyšší úrovně? Přečtěte si článek Kudy? Tudy! V něm najdete volné pokračování tématu dynamické vs. statické pro B1, ale hodí se i pro vyšší úrovně, protože studenti v něm pravidelně chybují…

Mohlo by vás taky zajímat:

12. prosince 2022

 

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *