Jak komparovat adverbia

Komparace adverbií (A2)

Studenti si často pletou komparaci adverbií a adjektiv. Takže mercedes jede rychlejší než škodovka nebo venku je teplejší než včera. Podívejme se na to, jak studentům vysvětlit rozdíl mezi adjektivem a adverbiem a jak adverbia…
Zkouška A2_poslech

Jak vypadá poslech u zkoušky A2

Připravujete se na zkoušku A2? Pak víte, že vás čeká čtení, poslech, psaní a mluvení. Každá část zkoušky má svoje specifika. A my se podíváme, jak vypadá poslech a jaké úkoly budete plnit. Poslech u zkoušky A2 Při…
Franz Kafka a čeština pro cizince

Franz Kafka – literární fenomén z Prahy

V roce 2024 to je sto let, kdy zemřel Franz Kafka, spisovatel slavný na celém světě. Ale známe ho opravdu? Jak žil? Kde žil? O čem psal romány a povídky? Proč zemřel ve 40 letech? Proč je literární fenomén? Franz Kafka Franz…
Komparace adjektiv

Komparace adjektiv (A2)

Porovnávání či srovnávání vlastností je přirozenou součástí naší komunikace. Studenti-cizinci se ho učí vyjadřovat na úrovni A2. Jak jim komparaci adjektiv představit, jak pracovat s pravidly i výjimkami a jak procvičovat? Komparace…
Svátek práce

1. května – Svátek práce

Svátek práce, Labor Day, Tag der Arbeit, Fête du Travail, Fiesta de Trabajo… Internacionální svátek a často den volna. Jak vzniknul, proč a odkdy ho slavíme? Přečtěte si víc. Svátek práce Americká historie Svátek…
Jak učit čtení ke zkoušce A2 z češtiny

Jak vypadá čtení u zkoušky A2

Připravujete se na zkoušku A2? Pak víte, že vás čeká čtení, poslech, psaní a mluvení. Každá část zkoušky má svoje specifika. A my se podíváme, jak vypadá čtení a jaké úkoly budete plnit. Čtení u zkoušky A2 Při…
Jak učit spojky v češtině pro cizince

Spojky a spojovací výrazy (B1)

Student na úrovni B1 už by se měl vyjadřovat ústně i písemně v souvětích za použití značného repertoáru spojek a spojovacích výrazů. Podívejme se na to, které to jsou, jak je zapojit do výuky a jak je procvičovat. Spojky…
Jak učit psaní ke zkoušce A2 z češtiny

Jak vypadá psaní u zkoušky A2

Připravujete se na zkoušku A2? Pak víte, že vás čeká čtení, poslech, psaní a mluvení. Každá část zkoušky má svoje specifika. A my se podíváme, jak vypadá psaní a jaké úkoly budete plnit. Zkouška A2 – psaní Při…
Jak učit spojky v češtině pro cizince

Spojky a spojovací výrazy (A2)

Student na úrovni A2 by měl používat základní repertoár spojek a spojovacích výrazů jak v písemném projevu, tak v mluvení. Kolik takových slov patří na úroveň A2, jak je zapojit do výuky a jak je procvičovat? Možnosti…
Česká diakritika a jak ji trénovat

Česká diakritika aneb Ach, ty háčky a čárky! (4. část)

Moji studenti nesnáší diakritiku. Je pro ně těžké naučit se, kde se píše čárka a kde háček a kde se nepíše. A co vy? Jestli si taky nejste jistí, jak správně psát česká písmena, tenhle text je pro vás. Podíváme se na…
Mezinárodní den žen

Mezinárodní den žen

Slavíme ho od roku 1975, kdy ho akceptovala Organizace spojených národů. Vznikl ale už na začátku 20. století v Americe a v Evropě. Proč? Cíl byl ukázat, že ženy neměly stejná práva jako muži a že jsou často objektem agresivního…
Bedřich Smetana

Bedřich Smetana – hudební skladatel, který neslyšel

Bedřich Smetana byl český hudební skladatel, dirigent a hudební pedagog. Patří k nejznámějším českým skladatelům ve světě. Jeho život ani jeho práce nebyly jednoduché. Ale dnes ho zná každý Čech i hodně lidí v zahraničí,…