1. ledna - státní svátek České republiky

Jak víte, 28. října slaví Česká republika (Československá) narozeniny. Ale Česko slaví narozeniny ještě jednou – 1.  ledna. Proč? Co se stalo na Nový rok? Přečtěte si víc v textu.

Kdy vznikla Česká (Československá) republika

Československo

28. října 1918 vznikla Československá republika. Česko bylo součástí Rakousko-uherské monarchie, ale ta na konci 1. světové války zanikla. Vznikly nové státy a taky Československo. Byli jsme jeden stát se Slovenskem 74 let.

Československá moderní historie

Vlajka ČR

  • 28. 10. 1918 – vznikla demokratická Československá republika
  • 1938–1945 – Německo okupovalo Československo
  • 1945–1948 – znovu demokratické Československo
  • 1948–1989 – komunistické Československo
  • 17. 11. 1989 – sametová revoluce
  • od prosince 1990 – znovu demokratické Československo

Jak to fungovalo v Československu

Československo byla federace. Mělo jednoho prezidenta, jeden federální parlament a jednu federální vládu. Každá část – Česko i Slovensko – mělo taky svůj národní parlament.

Po roce 1989

Sametová revoluce – plastika na Národní třídě

Po sametové revoluci začala jednání mezi Čechy a Slováky o tom, jak budeme dál spolu žít. Slováci chtěli větší národní kompetence (policie, armáda, finance, zahraniční vztahy…), Češi chtěli, aby se kompetence moc neměnily. Tři roky trvaly schůzky a rozhovory, ale nakonec česká a slovenská strana nenašly společný konsenzus. Proto se na podzim 1992 politici domluvili, že se stát rozdělí na dvě samostatné republiky. To se stalo 1. ledna 1993.

Běžní lidé nemohli rozhodovat o budoucnosti Československa, referendum se nekonalo. Rozdělení Československa bylo politické rozhodnutí.

Samostatná Česká republika a samostatná Slovenská republika

Po 1. lednu 1993 si Česko a Slovensko rozdělily území a „nakreslily“ státní hranici. Rozdělily si taky majetek. V Česku platila česká koruna, na Slovensku slovenská koruna (dnes už má Slovensko euro). Ze společné československé hymny Češi stále používají první, českou část (Kde domov můj) a Slováci druhou, slovenskou (Nad Tatrou sa blýská). Česko dál používá ex-československou vlajku, Slovensko má jinou, novou. „Československý“ prezident Václav Havel byl znovu zvolen českým prezidentem.

Rozdělení československé federace bylo bezkonfliktní. Nové republiky akceptoval celý svět, staly se součástí OSN, později NATO a Evropské unie.

Tady je krátká videorekapitulace o společné cestě Čechů a Slováků od roku 1918 do roku 1993 (zdroj: Česká televize).

Češi a Slováci spolu žili v jedné zemi 74 let a mají k sobě pořád blízko. Rozumíme si, protože čeština a slovenština jsou dva hodně podobné slovanské jazyky. Existuje dost smíšených rodin, protože někteří Slováci pracovali v Česku a Češi na Slovensku a vdaly/oženili se tam. Nový český i slovenský premiér vždycky jede na první zahraniční cestu na Slovensko/do České republiky.

 

A co si dnes myslí lidé o rozdělení Československa? V roce 2018 se konal zajímavý průzkum – které události považují Češi a Slováci za nejdůležitější ve svojí historii. Pro Čechy je to sametová revoluce (1989), první československá republika (1918-1938) a Charta 77 (skupina lidí vystupujících aktivně proti komunismu (1977-1989). Pro Slováky je to slovenské národní povstání (boj proti fašismu 1944), rozdělení Československa (1993) a sametová revoluce (1989) (zdroj: Česká televize).

Přečtěte si víc:

Všechny české svátky a důležité dny České republiky (prezentace)

28. listopadu 2022

Obrázky: Pixabay.com

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *