Jak trénovat psaní B1 na zkoušku

Jak vypadá psaní u zkoušky B1: tipy a příklady

Mám stále víc studentů, kteří chtějí získat české občanství. K tomu potřebují taky složit zkoušku B1. Když se připravujeme, hodně času investujeme do tréninku psaní B1. Podívejte se, jaké úkoly u zkoušky jsou a jak…
Jak učit slovesa s instrumentálem

Slovesa s instrumentálem (B1)

Dnes končíme náš miniseriál „slovesa s určitým pádem“, zbývá nám instrumentál. Tady jsou mé tipy, jak téma do lekcí zařadit a procvičit. Slovesa s instrumentálem (B1) V názvu pádu je obsažena jedna z jeho funkcí…
Jak učit slovesa s dativem v češtině pro cizince

Slovesa s dativem (B1)

Pokračujeme v našem miniseriálu „slovesa s určitým pádem“. Jak je do výuky zařadit mimo běžná cvičení v učebnici? Nabízím několik tipů na procvičení dativu. Slovesa s dativem (B1) Dativ je pád interakce. To…
Bojovník za svobodu Jan Hus
,

Jan Hus – bojovník za pravdu

Proč Češi slaví 6. 7. státní svátek? Protože 6. 7. 1415 zemřel Jan Hus. Kdo to byl? Kněz, teolog, profesor, spisovatel a reformátor. Proč zemřel už ve 45 letech? A proč je to pro Čechy tak důležité? Přečtěte si víc. Jan…
Slovesa, prepozice a lokál v češtině

Slovesa s prepozicí a lokálem (B1)

Pokračujeme v našem miniseriálu „slovesa s určitým pádem“. Jak je do výuky zařadit, aby studenti nebyli nuceni je jen memorovat? Podívejme se na lokál. Slovesa s lokálem (B1) Úroveň B1 Lokál je předložkový pád,…
Falešní přátelé v rodech čeština - ruština

Čeština a ruština: falešní přátelé v rodech

Některá slova znějí v češtině i ruštině hodně podobně. Ale pozor: jejich deklinace (skloňování) bude v každém jazyce jiné, protože nemají stejný rod. Český program, ale ruská programma. Česká univerzita, ale ruský universitet.…
Jak učit slovesa s genitivem v češtině pro cizince

Slovesa s genitivem (B1)

Pokračujeme v našem miniseriálu „slovesa s určitým pádem“. Jak je do výuky zařadit, aby studenti nebyli nuceni je jen memorovat? Podívejme se na genitiv. Slovesa s genitivem Úroveň B1 Na úrovni B1 se student seznamuje…
8. května 1945 a konec války v Evropě
,

8. května 1945 – konec 2. světové války v Evropě

8. května slavíme v Česku státní svátek – konec 2. světové války v Evropě (8. května 1945). Jaká byla situace v Československu během války? Kdo osvobodil republiku? A co se stalo po válce? Československo za druhé světové…
Slovesa, prepozice a akuzativ (A1)

Slovesa s prepozicí a akuzativem (B1)

Čím vyšší jazyková úroveň studenta, tím širší slovní zásoba. To je skvělé, protože student je schopen barvitěji hovořit na různá témata. Do kategorie slovní zásoby i gramatiky patří rovněž znalost sloves, která se…
Kudy tudy: adverbia dynamická a statická

Kudy? Tudy!

Adverbia místa a směru obvykle nedělají studentům problémy. Do chvíle, než dojde na ta, která odpovídají na otázky odkud a kudy. Učebnice nám nabídnou tabulky a pár cvičení a nám nezbývá než se k tématu pravidelně vracet.…
Kdo byl Jan Amos Komenský

Učení je hra – Jan Amos Komenský

Víte, kdo to řekl? Český slavný pedagog Jan Amos Komenský. 28. března 2022 to bude 430 let, kdy se narodil. Ale každý, kdo studoval pedagogiku kdekoli na světě, se o něm určitě učil, protože je to zakladatel moderní pedagogiky…
Jak učit minulý čas v češtině pro cizince

Minulý čas (A1)

Moc ráda učím studenty-začátečníky minulý čas. Na jeho vysvětlení stačí tři kroky. Žádné rozdělování sloves do kategorií jako při prézentní konjugaci. Jednoduché schéma a moře aktivit k procvičování jsou obvykle…