Architekt Santini

Santini byl slavný český architekt. Jeho stavby jsou magické, krásné a originální. Lidé je obdivují dodnes. Říká se, že Santini byl divný člověk. To nevíme, ale víme, že byl geniální architekt. Proč? Přečtěte si víc.

Architekt Jan Blažej Santini-Aichel

Santiniho rodina

Jan Blažej Santini-Aichel se narodil 3. 2. 1677 v Praze. Jeho tatínek i dědeček (dědeček byl Ital, který přišel do Prahy a zůstal tam) byli kameníci (dole je CZ-ENG slovník, najdete tam podtržená slova). Jan měl od narození handicap – nemohl hýbat částí těla, proto nemohl dělat fyzicky těžkou práci. Vyučil se jako otec kameníkem, ale pak se koncentroval na intelektuální architektonické studium. Odešel do Rakouska a do Itálie, aby získal zkušenosti. V Itálii se stal architektem, italské umění na něho mělo velký vliv. Pak se vrátil do Prahy. Byl velmi inteligentní a vzdělaný, mluvil česky, německy, italsky a latinsky.

Santini architekt

Od roku 1700 začal projektovat stavby. Byly to často kostely a kláštery, rekonstruoval je nebo stavěl jejich nové části. Klienti byli s jeho prací spokojení a doporučovali Santiniho dalším zákazníkům. Už za pět let byl Santini respektovaný architekt a jeho klienti byli významní lidé z Česka.

Santiniho architektonický styl

Santini používal specifický styl. V 18. století dominoval v architektuře styl baroko. Jeho stylu se říká barokní gotika – to znamená, že v baroku používal taky gotické prvky. Santini perfektně znal matematiku, geometrii, numerologii. Uměl skvěle pracovat se světlem a s akustikou. Často stavěl sakrální stavby (kostely, kláštery, kaple…) a chtěl, aby člověk uvnitř cítil silný spirituální a estetický zážitek. Taky pro něj bylo důležité, aby stavba byla dobře umístěná jako dominanta v okolní krajině. Jeho stavby jsou absolutně symetrické.

 

Fotogalerie – klášter Mariánská Týnice

 

Santini stavěl kláštery, kostely, kaple, paláce i praktické budovy. Projektoval minimálně 80 staveb za svůj život. Mezi nejznámější patří tyto:

 • kostel na Zelené Hoře ve městě Žďár nad Sázavou – je na seznamu památek UNESCO, je to Santiniho nejlepší stavba,
 • kostel ve městě Sedlec u Kutné Hory – je na seznamu památek UNESCO,
 • zámek Karlova Koruna,
 • kostel v klášteru Kladruby,
 • klášter Mariánská Týnice,
 • kostel ve městě Křtiny,
 • klášter Plasy,
 • Kolovratský palác v Praze,
 • kostel ve městě Zvole,
 • kostel ve městě Rajhrad.

 

Podívejte se například na video staveb v regionu Vysočina včetně top stavby ve Žďáru nad Sázavou (zdroj: Vysočina Tourism, 4. 4. 2023).

 

Magické symboly

Santini používal ve stavbách některé specifické symboly a elementy, například:

 • hvězda (symbol Panny Marie),
 • světlo (symbol Boha),
 • kruh,
 • čísla (3, 5, 7, 12…). Například kostel ve městě Žďár nad Sázavou je projektovaný se symbolem čísla 5 (5 kaplí, 5 andělů, 5 pylonů…),
 • kruhové schodiště (jako šnek), například v kostele ve městě Sedlec u Kutné Hory,
 • kompozice jako centrála s paprsky.

Byl génius v tom, jak spojit architekturu se symboly a symetrií .

 

Fotogalerie – klášter Kladruby

 

Santini a soukromý život

Santini byl dvakrát ženatý. Jeho první manželka zemřela. Z prvního manželství měl jednu dceru (tři synové zemřeli jako děti). Oženil se znovu a s druhou manželkou měl dceru a syna. Jan Blažej Santini-Aichel zemřel 7. 12. 1723 v Praze.

Santini dnes

Santiniho stavby jsou velmi populární. Santini má hodně fanoušků, můžete se podívat na jeho webovou stránku. Najdete tam mapu všech jeho staveb podle regionů, fotografie staveb a informace o nich, aktuality i pozvánky na akce (stránka mluví taky anglicky).

Doporučuji vám jet na výlet a podívat se na některé Santiniho stavby osobně. Bude to velký zážitek!

 

Studenti objevují Santiniho

Jordan často cestuje po České republice. Navštívil taky město Žďár nad Sázavou, kde jsou skvělé památky od geniálního českého architekta Santiniho. Doporučuje vám tenhle výlet. Podívejte se…

 

Slovník

 

Mohlo by vás taky zajímat:

 

4. 4. 2023

Foto: Jitka Pourová

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *