Jak rozumět české historii - pochod Praha - Prčice

Chodíte rádi na výlety? A znáte pochod z Prahy do Prčice? Je to slavný pochod, který zná každý Čech. Ale kde je vlastně Prčice? A kdy tam můžete vyrazit?

Co je pochod Praha – Prčice?

Historie

Město Prčice

V roce 1966 dva nadšení turisté a sportovci poprvé uspořádali pochod z Prahy do města Prčice. Je asi 70 kilometrů od Prahy. Chtěli totiž najít atraktivní cíl, do kterého se dá dojít za jeden den a za světla. Na první pochod šlo 469 turistů. Dnes se jich pochodu účastní asi 20 tisíc každý rok. Už 55 let může každý, kdo má rád turistiku a českou přírodu, vyrazit na tenhle výlet třetí sobotu v květnu.

Jak se zúčastnit

Na internetu najdete informace, kdy bude nejbližší pochod. Vyberete si místo, odkud půjdete. Nemusíte jít totiž celou trasu 70 km. Můžete si vybrat z 21 tras, od 30 do 70 km. Některé trasy můžete jet na kole. Děti mají kratší trasu – 23 km. Lidé na vozíku mají taky speciální trasu – 13 km. Uděláte online registraci, zaplatíte malý poplatek a je to. Ráno pak přijedete na místo startu, které jste si vybrali, dostanete mapu a vyrazíte na cestu. Cestou najdete několik kontrol a tam dostanete do mapy razítko.

Město Prčice - konec pochodu

Město Prčice – konec pochodu

Na cestě je připraveno několik míst, kde si můžete koupit malé občerstvení a taky třeba náplast na puchýře. Na konci výletu dojdete do města Prčice (femininum). Tam dostanete malý suvenýr, můžete se najíst a odpočinout si. Pak můžete odjet autobusem na místo, odkud jste vyšli.

Kdo pochod organizuje

Turistické značky – český unikát

Pochod Praha – Prčice organizuje Klub českých turistů. To je organizace, která funguje už od roku 1888 a organizuje aktivní turistiku. Byli jste někdy v Česku na výletě? Pak jste určitě viděli červené, žluté, modré a zelené značky v přírodě – na stromech, někdy na sloupech, na plotech… Tyhle turistické značky umisťuje právě Klub českých turistů a je to český unikát. První trasa s červenou značkou vznikla už v roce 1889! Dnes podle nich můžete nachodit 43 000 kilometrů! A je to velmi pohodlná turistika. Vyberete si trasu výletu, najdete si na mapě značky, podle kterých půjdete (například web KČT nebo Mapy.cz), a jdete. A nové turistické cesty stále vznikají.

České turistické značky inspirovaly taky další státy, například Polsko, Bulharsko, Rumunsko, Slovensko a Ukrajinu.

Proč jít na výlet do Prčice

Krajina kolem města Prčice

Krajina středních Čech kolem Prčice je nádherná. Louky, pole, kopce, sady, řeky, potoky, malé vesnice. Město Prčice má dlouhou historii a moc hezké náměstí s pěknou architekturou.

O pochodu existuje taky legrační písnička od Ivana Mládka, poslechněte si ji.

Krajina kolem města Prčice

Byla jsem na pochodu Praha – Prčice v roce 2018. Vybrala jsem si trasu 30 kilometrů z města Petrovice. Byl to opravdu skvělý zážitek. Můžu potvrdit, že příroda, kterou jsme šli, je krásná, a navíc bylo hezké počasí. Nejsem moc sportovní typ, ale turistiku mám ráda. Takže i podprůměrný sportovec jako já pochod ujde. Za 8 hodin chůze jsme byli v Prčici 😊. A představte si, na cestě jsem potkala svoji studentku Albinu!

A za pět let, v roce 2023, jsem šla znovu. Stejná trasa, stejně krásná krajina, skvělé počasí a výborný zážitek.

Pochod Praha – Prčice 2018

 

 

Jestli nepůjdete na organizovaný pochod, doporučuji vám udělat si výlet do Prčice a jít třeba na malý výlet do jejího okolí. Šťastnou cestu!

Přečtěte si taky:

Tento článek anglicky

13. dubna 2021, aktualizace 22. května 2023

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *