Jak poznat Česko

Další tipy na výlety v Česku

Jste cizinec a žijete v ČR? Poznejte Česko a objevte atraktivní místa, zajímavé lidi a českou náturu. Je léto a to je skvělý čas na výlety. Nabízím vám několik tipů na cestování po Česku všemi směry.

Chci poznat Česko 2

Sever

Krkonoše a Sněžka

Máte rádi turistiku? Potom musíte jet do Krkonoš. To jsou české hory s nejvyšší horou, která se jmenuje Sněžka a měří 1 603 metrů. Na Sněžce je taky hranice mezi Českem a Polskem. Na Sněžku se dostanete pěšky nebo lanovkou. Lanovka jede z města Pec pod Sněžkou. Jestli chcete jít pěšky, můžete jít také z Pece pod Sněžkou nebo dojet autem/autobusem do města Horní Malá Úpa a pak začít stoupat nahoru. Cesta je dlouhá asi 7–8 km. A nahoře vás čeká odměna: krásný panoramatický výhled na Česko. A kdo chce pokračovat, může jít ze Sněžky na další trasu a prodloužit si výlet. Když si najdete v Krkonoších ubytování, můžete tam strávit třeba hezký turistický víkend.

Video o Sněžce

Západ

Cheb

Cheb je staré (11. století) a krásné české město blízko německých hranic. Už ve středověku bylo důležitým místem na cestě z Prahy do Norimberka. Když přijedete do Chebu, jděte se podívat na náměstí. Tady uvidíte 11 originálních domů ze 13.–15. století a můžete si představit, jak žili lidé v té době. A také další krásné domy na náměstí demonstrují, že Cheb byl bohaté město. A pak si prohlédněte Chebský hrad.  Je gotický, z 12. století, a určitě ho najdete. Má totiž Černou věž, která je vidět daleko. A jestli budete mít čas, navštivte taky františkánský klášter, kostel svaté Kláry nebo další památky. Cheb se vám bude líbit.

Video o Chebu

A na cestě domů se můžete zastavit v lázních. Blízko Chebu jsou tři lázeňská města: Mariánské Lázně, Františkovy Lázně a Karlovy Vary.

Jih

Prachatice

Prachatice jsou goticko-renesanční město. Podobně jako Cheb bylo už v historii důležitým obchodním místem. Bohatí lidé si postavili na náměstí krásné domy, zdobené sgrafity. Kolem města, dnes už v centru, najdete hradby, které město chránily. Nejlépe je uvidíte z věže kostela svatého Jakuba, ten je hned vedle náměstí. A pak je můžete obejít a seznámit se s celým městem. Najdete tu taky zajímavé muzeum krajky.

Video o Prachaticích

Na cestě z Prachatic jeďte ještě na Libín. To je kopec a na něm je rozhledna. Uvidíte z ní celé okolí, a když bude dobré počasí, taky Alpy.

Východ

Zelená Hora

Zelená Hora je místo blízko města Žďár nad Sázavou. Najdete tady unikátní barokní kostel svatého Jana Nepomuckého z 18. století. Postavil ho geniální architekt Jan Blažej Santini-Aichel. A rozhodl se, že ho postaví absolutně originálně. Hlavním symbolem je číslo 5 a hvězda s pěti cípy (protože na místě, kde zemřel Jan Nepomucký, se objevilo pět hvězd). Kostel má pět vchodů, pět kaplí, pět oltářů atd. Kostel je dominanta celého kraje, a proto se na něj jezdíme dívat dodnes. Od roku 1994 je na seznamu UNESCO. 

Video o Zelené Hoře

Cestou ze Zelené Hory můžete ještě navštívit například zámek Žďár.

Cestou potkáte spoustu Čechů. Češi mají rádi svou zemi. Rádi si s vámi budou povídat (česky) o zajímavostech a tradicích Česka. Přečtěte si, na co si dát v konverzaci pozor.

 

Přečtěte si taky první, třetí a čtvrtou část článku Chci poznat Česko.

Jak se taky můžete připravit na výlet? Podívejte se na handout Turistika (A1) – Češi totiž turistiku milují. A taky rádi jezdí na kole – podívejte se na handout Kolo (A2).

A která místa v České republice máte rádi vy?

31. července 2018

Tento článek v anglické verzi

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *