Další tipy na výlety v Česku

Jste cizinec a žijete v Česku? Poznejte Českou republiku a objevte atraktivní místa, zajímavé lidi a českou náturu. Je léto a to je skvělý čas na výlety. Nabízím vám dalších několik tipů na cestování po Česku všemi směry.

Východ

Rožnov pod Radhoštěm

Rožnov najdete na Moravě v části, která se jmenuje Valašsko. A v Rožnově najdete největší a nejstarší skanzen (muzeum v přírodě) ve střední Evropě. Byl založený v roce 1925 a ve své expozici vám ukáže, jak žili lidé na vesnici od poloviny 19. do čtvrtiny 20. století. Kromě prohlídky skoro 100 objektů tu v létě o víkendech probíhají folklorní programy, festivaly, trhy. Uvidíte tradiční obydlí, práce, zvyky i zábavu tehdejších lidí. Přeneste se na chvíli do doby o 100 let zpátky…

A když už jste v Rožnově, projděte se i po městě a jeho okolí, je krásné… (video)  Blízko jsou hory Beskydy a jejich nejvyšší hora Radhošť.

Všechno o Rožnově najdete tady (CZ, EN, DE, PL) a v češtině tady.

Jih

Telč a Třebíč

Město Telč vzniklo už ve 13. století a leží na Vysočině, na hranici Čech a Moravy a v polovině cesty mezi Prahou a Vídní. Protože ji (Telč je femininum) obklopuje voda, říká se jí také Moravské Benátky. Od roku 1992 je tohle město na seznamu památek UNESCO. Proč? Protože když přijdete do centra Telče, budete si připadat jako v 16. století. Město si zachovalo svoji historickou podobu. Najdete tu tvrz, zámek, zámeckou zahradu, renesanční a barokní domy na náměstí, věž, kostely, podzemní chodby… Všechno můžete poznat s pomocí brožur a map, které město pro turisty připravilo.

Všechno o Telči  (CZ, EN, DE) a v 9 jazycích tady.

Krásy Telče uvidíte taky ve videu  a s českým komentářem tady .

A jen 35 kilometrů od Telče leží město Třebíč (taky femininum). I ta se dostala na seznam UNESCO památek (od roku 2003). Město je staré asi 800 let a bylo to důležité centrum vzdělanosti a náboženského života. První památkou založenou v tomto moravském městě byl křesťanský klášter a bazilika sv. Prokopa, ale ve městě žila taky velká židovská komunita. Postavila si tu synagogu, radnici, školu, hřbitov… Křesťané a židé tady žili dlouhá staletí vedle sebe. A právě třebíčské židovské památky jsou kromě Jeruzaléma jediné na světě, které byly zapsány na seznam UNESCO.

Všechno o Třebíči najdete tady anebo tady (CZ, EN, DE). A tady je Třebíč ve videu.

Sever

Národní park České Švýcarsko

Tohle místo musíte vidět! Je to nádherný kus přírody se skalami, vyhlídkami, údolími, lesy… Nemyslíme si to jen my, Češi, ale i cizinci: České Švýcarsko dostalo ocenění Evropská destinace nejvyšší kvality! I když národní park je mladý (1990), jeho cílem je chránit krajinu v takové podobě, jaká tu byla v minulosti. A nejstarší historie tohoto území je stará miliony let. Uvidíte tady monumentální skalní most Pravčická brána, pískovcové stolové hory, divoká zvířata (víte, že tady znovu žijí lososi?), řeku Labe a říčku Kamenice (můžete se projet na lodi a dívat se na skály zezdola)… Můžete navštívit i blízká města (Děčín, Krásná Lípa, Hřensko…), jejich zámky a krásnou architekturu.

Všechno o Českém Švýcarsku najdete tady (CZ, EN, DE) anebo ve videu.

Západ

Plzeň

Kdo by neznal Plzeň – město piva? Plzeňský Prazdroj bude možná první místo, které tady navštívíte. Prohlídka pivovaru je zajímavá a samozřejmě při ní nechybí ani ochutnávka. Ale Plzeň není jenom pivo. Najdete tu krásnou gotickou katedrálu s nejvyšší kostelní věží v ČR, na kterou můžete vyjít a podívat se na Plzeň z výšky. Nemůžete přehlédnout židovskou synagogu – největší v Česku, třetí největší v Evropě a pátou největší na světě. Turisté často jezdí do Prahy obdivovat funkcionalistickou Műllerovu vilu, kterou navrhl architekt Adolf Loos. Byl to zakladatel moderní architektury a v Plzni můžete jít na prohlídku jeho tří unikátních interiérů, které tu nechal vytvořit. A až vám bude horko, zchladíte se v podzemních chodbách. Anebo v ZOO.

Všechno o Plzni najdete tady (CZ, EN, DE). A ve videu v angličtině dostanete taky tipy, kde se v Plzni dobře najíst a napít.

Cestou potkáte spoustu Čechů. Češi mají rádi svou zemi. Rádi si s vámi budou povídat (česky) o zajímavostech a tradicích Česka. Přečtěte si, na co si dát v konverzaci pozor.

Přečtěte si taky první, druhou a třetí část článku Chci poznat Česko.

Jak se taky můžete připravit na výlet? Podívejte se na handout Turistika (A1) – Češi totiž turistiku milují. A taky rádi jezdí na kole – podívejte se na handout Kolo (A2).

A která místa v České republice máte rádi vy?

16. června 2020

Tento článek v anglické verzi

Foto: Pixabay.com

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *