Dnes se s vámi jdu poradit – o vokativu. Je to nesmírně zajímavý pád. Část lingvistů se dokonce přiklání k názoru, že vlastně pádem není. Moje zaujetí vokativem bohužel studenti obvykle nesdílejí. Ve většině jazyků, dokonce ani v blízké slovenštině se tvar jména při oslovování nemění. Téma vokativu je pro studenty naprosto neznámé a chybují v něm dokonce i na vyšších úrovních.

S vokativem seznamuji studenty už v prvních lekcích. Vysvětluji, že jde o něco pro češtinu zcela typického a že (skoro) žádný Čech nezavolá na jiného nominativem. Ukážeme si, jak se změní jejich jméno ve vokativu, a vyzkoušíme si to na krátkých dialozích spolu s tréninkem pozdravů.

O něco později na úrovni A1 přidám zjednodušené schéma, jak se v češtině vokativ tvoří. Výborná hra na procvičení je „nová identita“. Studenti dostanou kartičky s novými jmény (fiktivních nebo skutečných lidí) a trénují představování.

Při nácviku psaní jednoduchých e-mailů nebo SMS se už na této úrovni student naučí, že vokativ oddělujeme čárkou.

Na vyšší úrovni přidáváme „speciality“ typu Bože!, Člověče! atd.

Mám však s vokativem jeden problém. Už se mi stalo mockrát, že studenti dlouho nechápali rozdíl mezi vokativem a nominativem. Respektive domnívala jsem se, že ano, a zanedlouho… jsem dostala od studenta e-mail a on se v něm podepsal: S pozdravem Marku / Anno / Martine / Jano. Vokativem! Nedávno se mi to přihodilo znovu. Na nejbližší lekci jsem zopakovala, jak to s tím vokativem je, student pokýval… a za chvíli mě oslovil: Jitka!

Máte podobnou zkušenost? Vím, že pro získání návyku je třeba čas a trpělivost. Ale přesto… Budu ráda za vaše zkušenosti s vokativem, ať už jsou jakékoli. A jestli máte nějakou osvědčenou aktivitu nebo hru a jste ochotni se o ni podělit, ráda budu tenhle text postupně aktualizovat.

29. 6. 2020

0 komentářů

Okomentovat

Chcete se připojit do diskuze?
Neváhejte napsat svůj názor!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *