Tipy pro kvalitní online studium

Taky chcete v září, jako mnoho jiných studentů, začít se studiem češtiny nebo v něm pokračovat? Možná si nejste jistí, jestli budou školy opravdu otevřené, nebo jestli váš kurz neskončí předčasně kvůli případné druhé vlně koronaviru. Online studium nechcete, protože… Proč vlastně? Máte s ní špatnou zkušenost? Nevěříte, že je efektivní? Rozumím a chci vám ukázat, že se nemusíte bát, a dát vám pár tipů, jak si dobře vybrat učitele nebo kurz.

3 tipy pro kvalitní online studium

1. Online lektor

Chcete lekce s učitelem, protože potřebujete pomoc, víte, že sami byste nevydrželi studovat intenzivně, nebo nevíte, jak začít. To je v pořádku. Učitel vám může opravdu hodně pomoct a není problém, aby vám nepomohl i na dálku. Můžete se zeptat kamarádů/kolegů na doporučení nebo vybírat například na Expats.czNa volné noze.cz  nebo na stránkách jako iTalki apod. Než se s lektorem domluvíte na pravidelných lekcích, ptejte se,

 • jak dlouho už učí online,
 • jaký program používá (Skype, Zoom…) a jestli je tento program pro vás ke stažení zdarma.

Zajímejte se,

 • s jakými materiály lektor pracuje (učebnice, další materiály, online stránky, aplikace…),
 • kolik času budete věnovat práci s učebnicí a kolik s dalšími materiály,
 • jak bude probíhat konverzace – mluvení v online lekci.

Domluvte se,

 • jak vás bude lektor opravovat,
 • jak budete trénovat výslovnost,
 • jak budou vypadat domácí úkoly a jak je budete kontrolovat.

Hledejte reference jiných studentů nebo o ně požádejte lektora.

Pokud si stále nejste jistí, můžete se také zkusit domluvit na 2‒4 lekcích a teprve po nich se rozhodnout, jestli chcete pokračovat.

Znám hodně kolegů, kteří učí online opravdu dobře. Ví, jak studenta zaujmout, připraví lekci atraktivně, umí pracovat s různými aplikacemi a funkcemi jednotlivých programů. Online studium má svoje specifika, ale prezenční výuka také. Oba typy lekcí můžou být stejně hodnotné. Buďte připraveni, že online lekce nebude vypadat jako prezenční, a buďte tomu otevřeni. Věřte svému učiteli, nebojte se zkoušet nové programy, aplikace, metody… Dejte do studia maximum a uvidíte, že progres se dostaví. A že vás to bude bavit 😊

PS: Při domlouvání ceny nebuďte překvapeni, že online lekce nejsou levnější než prezenční. Dobrý učitel totiž ví, že připravit se na kvalitní online lekci je často náročnější než na prezenční, že musí investovat do programů a aplikací, aby z nich mohl nabídnout studentovi to nejlepší, a že se musí stále vzdělávat, aby držel krok se vším, co mu online výuka umožňuje využít.

2. Online studium a technické dovednosti

Bojíte se, že neumíte pracovat s počítačem nebo s internetem dost dobře a že online výuku nezvládnete? Jestli umíte zapnout počítač a otevřít internet, pak jsou to zbytečné obavy. Lektor vám řekne, s jakým programem budete pracovat, a dá vám instrukce, jak ho používat. Ptejte se ho, jak program funguje, je to úplně v pořádku. I lektor se musel naučit s ním pracovat, takže to umí a může vám poradit. Když vám nabídne novou aplikaci, požádejte ho, ať vám ji ukáže a pomůže vám s instalací a registrací. Většina programů funguje velmi jednoduše a mluví více jazyky, všichni moji studenti je bez problémů zvládají – jsem přesvědčená, že vy taky. (Znáte například Quizlet? Podívejte se na video, jak funguje.)

 • Můj tip 1: K online lekci potřebujete dobré připojení na internet. Ověřte, že máte dobrého poskytovatele internetu, případně si rozmyslete, jestli si nepořídíte lepší kvalitu připojení. Je to dobrá investice. Vyzkoušejte si jednu lekci, jestli všechno dobře funguje, a pak případně udělejte změny.
 • Můj tip 2: Online lekce otvírejte na počítači, notebooku nebo tabletu. Nepoužívejte telefon. Lektoři často využívají prezentace, obrázky, sdílené dokumenty atd. a na telefonu je uvidíte špatně. A taky vám učitel může nabídnout aplikaci, ke které budete potřebovat současně počítač/tablet a telefon. S telefonem byste si sami udělali lekci méně kvalitní, a to by byla škoda.
 • Můj tip 3: Používejte webkameru. Lektor vás o to pravděpodobně požádá, aby vás viděl. A je to pro vás plus – když učitel vidí, jak vyslovujete nebo jak reagujete, může vás hned korigovat a pomoct vám. Vy mu naopak můžete sdílet svůj monitor a ukázat, co potřebujete vysvětlit, atd. Když student nechce zapnout kameru, sám si dělá lekci méně kvalitní.
 • Můj tip 4: Doporučuji používat sluchátka. Stačí ta od telefonu. Budete lépe slyšet, co lektor říká, a lektor zase nebude rušit ty, kteří jsou s vámi doma. Nicméně je dobré mít na online lekci místo (pokoj/místnost/kout) jen pro sebe, kde nebudete rušit například svou rodinu a ona vás.

3. Online studium a skupinový kurz

Přemýšlíte o nabídce online skupinového kurzu? Proč ne? Ptejte se lektora,

 • jakou má zkušenost s vedením takových kurzů,
 • jestli má reference od předchozích studentů a kde si je můžete přečíst.
 • Kolik lidí bude ve skupině?
 • Jak bude výuka konkrétně vypadat?
 • Jak bude lektor moderovat lekci?
 • Jak se bude moct zapojit každý student?
 • Jak bude probíhat konverzační část lekce?
 • Jaký program si potřebujete instalovat?
 • Jaká bude délka lekce (počítejte s tím, že na začátku můžete být z online lekcí víc unavení, než si zvyknete).
 • A dále všechno, co jste si už přečetli v bodu 1.

Skupinový online kurz může být velmi efektivní. Pokud věříte zkušenosti učitele a máte motivaci se do studia pustit, nemusíte se bát. Čeká vás například zkouška z češtiny A1 na trvalý pobyt? Pak se můžete podívat, jak bude vypadat můj přípravný online kurz, který začíná v září.

Online studium nezná limity. Můžete se učit s lektorem a se studenty z druhého konce světa (mám nebo jsem měla studenty z Japonska, Austrálie, USA, Ruska, Brazílie, Evropy…, je to osvěžující a moc zajímavé). Online výuka vám šetří čas, nemusíte na lekce nikam dojíždět (část mých studentů, kteří se učí prezenčně a kvůli koronaviru na jaře 2020 přešli online, nechce zpátky do prezenční výuky 😊). Učíte se v pohodlí svého domova nebo kanceláře. Objevíte online svět, který jste doteď neznali (aplikace, programy, videa, poslechy, hry…).

Nevěřte lidem, kteří říkají, že online studium není efektivní – najdete hodně studentů, kteří vám potvrdí opačnou zkušenost. Nebojte se studovat online a věřte si. Já věřím, že to zvládnete. Přeji vám hodně štěstí a úspěchů!

Tento článek v anglické verzi

18. 8. 2020

1 reply

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *