Chci se učit češtinu na internetu

Chci se učit češtinu na internetu

Učíte se česky a chcete používat taky internet. Ale je tam moc informací, programů, aplikací… Co si vybrat? Co pomáhá? Tady je několik tipů.

1. Chci trénovat slova

Quizlet

(Vhodné pro úroveň A1–C2) Je to aplikace pro počítač, telefon a tablet. Slova na jedno téma jsou v jednom setu. Učíte se je na flashcards – na kartách. Doplňuje, hrajete hry, vybíráte správnou odpověď, píšete testy… Najdete tam sety učitelů, jiných studentů a sami si můžete vytvářet vlastní sety. Zaregistrujte se a můžete začít. Pro hraní můžete být offline. Moje sety pro studenty jsou tady.

Flashcards – ukázka: (klikněte na obrázek pro zvětšení)

Test – ukázka:

Hra – ukázka:

SkELL

(A1–C2) SkELL (Sketch Engine for Language Learning) je program, do kterého napíšete slovo a on vám ukáže 40 konkrétních vět, jak a kde slovo můžete použít (funkce Příklady). Potom vám řekne, která další slova k němu můžete přidat (funkce Word sketch) a nabídne vám taky podobná slova (funkce Podobná slova). Podívejte se, co najdete například pro slovo DĚLAT.

DĚLAT – funkce Příklady:

DĚLAT – funkce Word sketch:

DĚLAT – funkce Podobná slova:

Czech language in pictures

(A1–C2) Jednoduchá hra. Vidíte slovo a dva obrázky. Kliknete na obrázek, který označuje toto slovo. Pak vidíte jedno slovo a tři obrázky, jedno slovo a čtyři obrázky… Některá slova jsou těžká, jiná ne. Uvidíte sami, co se dokážete z obrázků naučit.

Na kterém obrázku je žába?

Ten, ta, to

(A1) Aplikace, ve které budete trénovat rod. Uvidíte slovo a kliknete na ten (maskulinum), ta (femininum) nebo to (neutrum). Aplikace ukáže, jestli vaše odpověď byla správná. A když sami napíšete slovo, program ukáže rod. Aplikaci stáhnete do telefonu na Google Play nebo iOS. Pro hraní můžete být offline.

 

2. Chci zkontrolovat/trénovat gramatiku

Internetová jazyková příručka

(A1–C2) Program vám nabídne všechny formy slov (deklinace, konjugace), druhy slov (co je adverbium, adjektivum, prepozice…) a ukáže vám, jak slovo použít. Napíšete slovo, například restaurace, a hned víte všechno.

Mluvte česky

(A1–A2) Program, který vás naučí základní slova, fráze, psaní i gramatiku. Zaregistrujete se a můžete začít studovat nebo trénovat. Vyberte si kurz A1 nebo A2, najdete v něm základní situace. Jestli jste doktor/doktorka, najdete tady taky kurzy pro lékaře.

Verbix

(A1–C2) To je program pro konjugaci sloves. Nevíte, jak udělat například konjugaci slovesa JÍT? Vyberte ho v seznamu a je to.

 

Czech Step by Step

(A1–B1) Používáte učebnice Čeština expres nebo Česky krok za krokem 2? Tady najdete online cvičení, kde můžete trénovat nová slova z lekcí. Aplikace „mluví“ anglicky, německy a rusky.

 

3. Potřebuju zkontrolovat diakritiku

Nechybujte

(A1–C2) Nevíte, kde se píše čárka, háček nebo kroužek? Pomůže vám program Nechybujte. Kliknete na menu Nástroje, do okna napíšete bez diakritiky slovo, které potřebujete, a dole kliknete na Doplnit diakritiku. Aplikace napíše slovo správně.

 

4. Audio a video – chci trénovat poslech

Výuková videa

(A1–A2) Tady najdete krátká videa pro 9 základních situací. Každá situace má dvě videa: pro studenty A1 a pro studenty A2. Témata: bydlení, jak si zavolat záchranku, jak se objednat k doktorovi, jak telefonovat na policii, jak vyplnit formulář… Každé video může mít taky titulky a transkripci (psaný text = když nerozumíte, čtete).

Čeština do práce

(A1–B1) Vaši kolegové jsou Češi? Podívejte se na krátká videa – základní situace v práci.  Témata: pohovor, jak se na něco zeptat, jak se omluvit, jak říct, že nesouhlasím… Každé video má taky transkripci a několik cvičení pro kontrolu, jestli dobře rozumíte.

Minutové hry

(A2–C2) Nemáte čas na dlouhé video? Poslouchejte krátké audio! Tady najdete rozhlasové hry, které trvají 1–2 minuty. Hra má syžet, může být veselá, smutná, dramatická, psychologická… Každá hra má taky transkripci. Uslyšíte taky neformální češtinu. Poslechněte si například hru Chutnalo ti to?

 

5. Zajímavosti

Facebook

Sledujte FB stránky učitelů, skupin i studentů. Moje stránky najdete tady a doporučuji vám taky stránky Czech Step by Step, Český blog pro cizince, Check the Czech, Learn Czech Olomouc, Study Czech a další.

Online materiály,

které připravuju pro své studenty, najdete tady. Můžete trénovat výslovnost, slova, gramatiku, luštit křížovky…

Časopis AHOJ

Nechcete nic hledat? Pak si kupte online časopis AHOJ (časopis pro studenty češtiny) a jednou za 3 měsíce dostanete nové číslo. Můžete číst, trénovat češtinu a dozvíte se nové informace. Jedno číslo stojí 195 Kč, 4 čísla dohromady na celý rok 615 Kč.

 

6. Chci dělat zkoušku z češtiny pro trvalý pobyt

Vše o zkoušce najdete tady.

 

A teď: nečekejte a vyzkoušejte aspoň jeden program nebo jednu aplikaci. A zítra další. Vyberte si to nejlepší pro vás.

Který program se vám líbí?

Chcete studovat opravdu efektivně? Přečtěte si, jak se učit nová slova – 1. část + 2. část. A hodit se vám může také 10 tipů pro efektivní studium.

 

13. 6. 2017

About the Author

Jitka Pourová administrator

  6 komentářů

  Hana Marie MasopustováPosted on  8:14 am - Čvn 13, 2017

  Je to vynikající, ráda budu se svými žáky používat.

  OlenaPosted on  8:06 am - Kvě 14, 2018

  Moc děkuju za takový souhrn stránek. Opravdu jsou užitečné i pro ty kdo učí, i pro ty kdo se učí.

  JaninaPosted on  3:47 pm - Pro 5, 2018

  Skvělý výběr! Pokud smím, přidala bych ještě blog https://goodczech.wordpress.com, kde studenti každý týden najdou články v češtině z každodenního života včetně slovníčku a možnosti využívat k nim i audio a cvičení. Přítel je cizinec a nemůže si stránku vynachválit 😉

  Leave a Reply