Knihy v češtině pro studenty-cizince

Číst česky české knihy je výborná aktivita, jak trénovat češtinu, rozšiřovat slovní zásobu a lépe rozumět. Ale co číst? Ztrácíte se v knihkupectvích, v e-shopech a v knihovnách? Tady je pomoc: přehled knih, které jsou vhodné pro studenty češtiny.

AKTUALIZACE 20. 11. 2021

Než začnete číst

Co je důležité?

1. Podívejte se na úroveň knihy (A1–C2) a vyberte si tu vaši. Jestli si nevěříte nebo kniha bude moc těžká, vezměte si jinou knihu o úroveň níž. Jestli je čtení naopak moc lehké, vyberte si knihu pro vyšší úroveň.

2. Nepřekládejte každé slovo. Přečtěte si nejdřív celý odstavec nebo celou stranu a odhadujte kontext. Nemusíte rozumět všemu, důležité je pochopit: kdo, co dělá, kde, kdy a proč. Najděte si ve slovníku jen ta slova, která se v textu opakují, jsou důležitá pro děj a vy jim nerozumíte (asi 5-10 na jedné straně). Čím méně slov budete hledat, tím lépe.

3. Nenechte se odradit. Na začátku bude čtení těžké. Bude se vám zdát, že nerozumíte skoro ničemu. Nevzdávejte to! Pokračujte a přečtěte aspoň 20–30 stran. Uvidíte, že to pak bude lepší. A když ne, vyberte si knihu z nižší úrovně.

4. Proč najdete v nabídce málo knih pro úroveň A1? Na této úrovni mají studenti ještě malou slovní zásobu a texty by pro ně byly moc těžké také gramaticky. Je lepší číst krátké adaptované texty, které nosí na lekci učitel nebo které jsou v učebnici. Ty vás dobře připraví na delší příběhy na úrovni A2. Můžete zkusit taky moje pracovní listy A1 pro studenty češtiny.

 

Co číst česky?

Adaptovaná četba

Dnes začneme adaptovanou četbou. To jsou knihy, které existují v originálu, ale pro studenty češtiny je jiný autor trochu zjednodušil. Je to perfektní cesta, jak začít číst česky. V knihách najdete taky slovník (často anglický, německý a ruský) a taky CD. To je skvělé pro kombinaci čtení a poslechu.

Úroveň A1

NOVÉ

Josef Čapek: O pejskovi a kočičce

Autorky adaptace: Silvie Převrátilová, Petra Bulejčíková

Pejsek a kočička jsou kamarádi, bydlí spolu v domě a chtějí dělat všechno jako lidé: myjí podlahu, slaví svátky a narozeniny, pečou dort, jdou na výlet a na návštěvu. Texty jsou zjednodušené pro studenty A1. Originální texty napsal Josef Čapek a také ilustroval celou knihu. V knížce je deset krátkých příběhů, CD/DVD, česko-anglicko-německo-ruský slovník a několik cvičení ke každému textu.

Úroveň: A1

Pro koho: Pro začínající studenty-čtenáře, kteří mají rádi pohádky.

Bonus: Při čtení se vrátíte do dětství. A taky poznáte jednoho z významných českých spisovatelů a malířů – Josefa Čapka. Jeho pohádky zná většina českých dětí.

Chci začít číst! Kde můžu koupit knihu? – Například tady.

Úroveň A2

Pražské legendy 

Autorka adaptace: Lída Holá

Existuje mnoho legend o Praze – o různých místech a lidech. Jsou to příběhy magické, strašidelné i humorné a šíří se mezi lidmi už mnoho století. Vyprávějí o místech, která znáte: Staroměstské náměstí, Karlův most, Malá Strana apod. Také tu najdete např. slavnou legendu o Golemovi. V knížce je deset krátkých příběhů, CD, česko-anglicko-německo-ruský slovník a několik cvičení ke každému textu.

Úroveň: A2

Pro koho: Pro čtenáře, kteří mají rádi historii a Prahu a chtějí ji víc poznat.

Bonus: Ideální tipy na procházky. Přečtete si legendu a půjdete se podívat na místo, o kterém jste četli. Ve známých lokalitách objevíte něco, co jste nevěděli a neviděli. A poznáte taky nová místa v Praze, která pak můžete ukázat svým kamarádům. Můj favorit mezi nabízenými knihami.

Chci začít číst! Kde můžu koupit knihu? – Například tady.

 

Brněnské legendy          

Autorka adaptace: Martina Trchová

Brno – hlavní město Moravy – má také své legendy. Deset jich najdete v této knize. Víte například, proč na Staré radnici v Brně visí krokodýl nebo proč zvony v katedrále svatého Petra zvoní poledne už v 11 hodin? Jsou tu příběhy magické, veselé a hlavně zajímavé. Česko není jen Praha… V knížce je deset krátkých příběhů, CD, česko-anglicko-německo-ruský slovník a několik cvičení ke každému textu.

Úroveň: A2

Pro koho: Pro čtenáře, kteří mají rádi historii, Brno, Moravu nebo chtějí tento region víc poznat.

Bonus: Ideální tipy na procházky. Přečtete si legendu a půjdete se podívat na místo, o kterém jste četli. Kdo žije v Praze, koupí si lístek na autobus nebo vlak do Brna a pojede na výlet. Brno je krásné město a stojí za to ho vidět.

Chci začít číst! Kde můžu koupit knihu? – Například tady.

 

Pohádky 

Autorka adaptace: Lída Holá

Máte rádi pohádky nebo máte malé děti? Pak tohle je knížka pro vás. V knížce najdete dvanáct pohádek. Některé z nich budete znát: Červená Karkulka (The Little Red Riding Hood), Sněhurka (The Snow White), Popelka (The Cinderella), další pro vás budou nové: Tři prasátka, O perníkové chaloupce a jiné. V knížce je taky CD, česko-anglicko-německo-ruský slovník a několik cvičení ke každému textu.

Úroveň: A2

Pro koho: Pro čtenáře, kteří chtějí začít číst jednoduché texty a mají rádi pohádky. Texty, které jsou klasické (například Sněhurka), můžete porovnat s originálem ve vašem jazyce.

Bonus: Máte malé děti? Jestli mluví česky, můžete jim pohádky číst, jestli ne, můžete se učit česky spolu. Tyhle texty je budou bavit.

Chci začít číst! Kde můžu koupit knihu? – Například tady.

 

Úroveň B1

Báječná léta pod psa

Autor: Michal Viewegh

Autorka adaptace: Kateřina Šichová

Michal Viewegh je nejprodávanější český autor. V humoristickém románu vypráví o životě jedné české rodiny v době socialismu 60.–80. let 20. století. Budete sledovat život kluka Kvida od dětství až do dospělosti. Budete se smát, ale taky uvidíte, jak Češi žili v komunismu. V adaptované knížce jsou skvělé ilustrace od výtvarníka Nikkarina. V knížce jsou taky  komunikační, gramatická a lexikální cvičení, aktivity k ilustracím a navíc úlohy k československým a českým reáliím i k filmu. 

Úroveň: B1

Pro koho: Pro čtenáře, kteří chtějí poznat, jaký byl život v komunistickém Československu, mají rádi humor a rádi čtou o tom, co se stane v běžném životě.

Bonus: DVD s originálním filmem, který byl natočený podle knihy. 

Chci začít číst! Kde můžu koupit knihu? – Například tady.

První láska a jiné povídky 

Autor: Petr Šabach

Autorky adaptace: Silvie Převrátilová, Petra Bulejčíková

Petr Šabach je velmi populární český autor. Píše hlavně povídky a často se vrací do období komunismu, kdy vyrůstal. Jeho texty jsou komické (nebo tragikomické), píše o tom, co zažil on sám, jeho rodina nebo kamarádi. To je taky hlavní téma povídek: vztahy mezi lidmi. V knížce je deset povídek, CD, česko-anglicko-německo-ruský slovník a několik cvičení ke každému textu.

Úroveň: B1

Pro koho: Pro čtenáře, kteří chtějí poznat, jaký byl život v Československu v 60.-90. letech 20. století, mají rádi humor a rádi čtou o tom, co se stane v běžném životě.

Bonus: Podle knih Petra Šabacha bylo natočeno několik filmů. Možná už jste viděli Pelíšky, Šakalí léta, Pupendo nebo U mě dobrý. Ve filmech najdete příběhy, o kterých budete číst v této knize. Můžete tedy kombinovat čtení a video (poslech).

Chci začít číst! Kde můžu koupit knihu? – Například tady.

 

Alenka v říši divů 

Autor: Lewis Carroll

Znáte legendární příběh malé Alenky, Alice´s Adventure in Wonderland? Přečtěte si ho taky česky! Potkáte Alenku, bílého králíka, kočku Šklíbu a mnoho dalších zvířat-postav. Jděte na procházku do imaginativního světa, zažijte s nimi velká dobrodružství a vaše fantazie začne pracovat. V knížce je také CD, česko-český slovník a několik cvičení k textu.

Úroveň: B1

Pro koho: Pro čtenáře, kteří mají rádi fantastické a absurdní příběhy a pohádky.

Bonus: Originál knihy asi znáte ve svém jazyce. Můžete srovnat český překlad a originál a taky vám to pomůže tam, kde nebudete rozumět.

Chci začít číst! Kde můžu koupit knihu? – Například tady.

 

Staré pověsti české a moravské 

Autorka adaptace: Lída Holá

Legendy z české historie zná každý Čech. Poznejte je taky. V této knize najdete 10 nejznámějších pověstí o tom, jak vznikly Čechy a Morava, a o lidech z české historie. Dozvíte se, jak praotec Čech přišel na horu Říp a rozhodl se zůstat v Čechách, jak kněžna Libuše měla magické schopnosti, a mnoho dalších legend. V knížce je také CD, česko-anglicko-německo-ruský slovník a několik cvičení ke každému textu.

Úroveň: B1

Pro koho: Pro čtenáře, kteří mají rádi historii a mýty a chtějí poznat českou historii.

Bonus: V knize je taky mapa, a proto můžete jet na výlety po České republice a poznat všechna místa, o kterých jste četli.

Chci začít číst! Kde můžu koupit knihu? – Například tady.

 

Povídky malostranské 

Autor: Jan Neruda

Autorka adaptace: Lída Holá

Jan Neruda žil v 19. století na Malé Straně v Praze v ulici, která se dnes jmenuje Nerudova. Napsal knihu povídek o lidech z Malé Strany, o jejich charakterech, o tom, co dělali, o kuriózních situacích, které se jim staly. Neruda byl výborný spisovatel a uměl vytvořit psychologický portrét každé postavy, o které psal. V knížce je šest krátkých textů, CD, česko-anglicko-německo-ruský slovník a několik cvičení ke každému textu.

Úroveň: B1

Pro koho: Pro čtenáře, kteří mají rádi historii, chtějí se dozvědět něco o české historii, mají rádi Prahu a chtějí ji víc poznat.

Bonus: Můžete jít na procházku do Nerudovy ulice a najít domy, o kterých jste četli. Mnohem lépe si představíte všechny postavy z knihy. Kniha obsahuje taky část o domovních znameních – symbolech na domech nad dveřmi. Mnoho těchto znamení najdete na domech v Nerudově ulici ještě dnes.

Chci začít číst! Kde můžu koupit knihu? – Například tady.

 

Úroveň B2

Košík plný milenců 

Autorka: Halina Pawlowská

Autorky adaptace: Silvie Převrátilová, Petra Bulejčíková

Halina Pawlowská je populární česká autorka. Píše krátké povídky a články do novin a píše o sobě, o své rodině a kamarádech. Její texty jsou ironické a komické, často si dělá legraci sama ze sebe. Budete se smát, co všechno se jí stalo a jak to komentuje. Hlavní téma povídek jsou vztahy mezi lidmi. V knížce je deset povídek, CD, česko-anglicko-německo-ruský slovník a několik cvičení ke každému textu.

Úroveň: B2

Pro koho: Pro čtenáře, kteří mají rádi humor a (sebe)ironii, chtějí poznat, jaký byl a je život v Česku a co si myslí ženy a jaký mají život.

Bonus: Podle knih Haliny Pawlowské bylo natočeno několik filmů. Možná už jste viděli Vrať se do hrobu nebo Díky za každé dobré ráno. V druhém filmu najdete příběhy, o kterých budete číst v této knize. Můžete tedy kombinovat čtení a video (poslech).

Chci začít číst! Kde můžu koupit knihu? – Například tady.

 

Obraz Doriana Graye

Autor: Oscar Wilde

Román Oscara Wilda The Picture of Dorian Gray je moc slavný. Teď si ho můžete přečíst česky. Mladý a krásný muž Dorian chce zůstat vždycky mladý a krásný, bojí se stárnout. Co pro to udělá? Řekne přání, které se mu splní. Jeho život už nikdy nebude stejný… Trochu horor, trochu fantasy, určitě dramatický psychologický příběh. V knížce je taky CD, česko-český slovník a cvičení k textu.

Úroveň: B2

Pro koho: Pro čtenáře, kteří mají rádi silné příběhy, například psychologické romány.

Bonus: Jestli znáte originální text ve vašem jazyce, můžete porovnat obě knihy a budete lépe rozumět češtině. Taky se můžete podívat na film z roku 2009.

Chci začít číst! Kde můžu koupit knihu? – Například tady.

 

Golem  

Autor: Gustav Meyrink

Gustav Meyrink byl německý spisovatel, který žil na konci 19. a na začátku 20. století v Praze. Měl moc rád Staré Město a jeho židovskou část. Inspiroval se starými legendami a podle jedné napsal svůj nejslavnější román Golem. Dostanete se do židovského ghetta, zažijete s hlavním hrdinou vraždu, vězení, lásku, chvílemi nebudete vědět, jestli jste v realitě nebo ve snu. Vše se dozvíte až na konci knihy. V knížce je také CD.

Úroveň: B2

Pro koho: Pro čtenáře, kteří mají rádi fantasy, absurdní příběhy a tajemství. Je to už trochu náročnější čtení.

Bonus: Legenda o Golemovi je jedna z nejslavnějších pražských legend. Když se podíváte na internet, najdete tam mnoho dalších informací – videa, poslech… A hlavně se můžete jít na Staré Město podívat. Dnes už tam dávno není ghetto, ale svoji specifickou atmosféru má stále.

Chci začít číst! Kde můžu koupit knihu? – Například tady.

 

Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války 

Autor: Jaroslav Hašek

Osudy dobrého vojáka Švejka

Satirický román o Josefu Švejkovi, který nechce jít do války, ale musí. A tak se rozhodne, že bude plnit všechny rozkazy na 100 % a víc. Postupně si všichni začnou myslet, že Švejk je blázen, ale on je moc chytrý člověk, a to mu pomůže přežít válku. Autor ukazuje, jak je válka hloupá a zbytečná. V originálu má kniha čtyři díly. Vy si teď přečtete první část. V knížce je také CD a několik cvičení k textu.

Úroveň: B2

Pro koho: Pro čtenáře, kteří mají rádi satirický humor, grotesku.

Bonus: Osudy dobrého vojáka Švejka jsou jednou z nejpopulárnějších českých knih. Zná ji každý Čech, byla přeložena do 58 jazyků a je to nejpřekládanější česká kniha. Můžete se taky podívat na několik filmů o Švejkovi, přečíst si jeho příběh jako komiks a v Česku najdete hodně míst, která mají v názvu jeho jméno.

Chci začít číst! Kde můžu koupit knihu? – Například tady.

 

Při čtení uvidíte hodně nových slov. Přečtěte si, jak se je učit efektivně: 1. část + 2. část.

Chcete číst víc? Vyzkoušejte pracovní listy pro úroveň A1-B2, kde si procvičíte čtení v kontextu dalších aktivit.

Našli jste svoji knihu? Která to je?

Přečtěte si také druhou a třetí část článku: Chci číst česky. Ale co? (2. část)aChci číst česky, ale co? (3. část)

Tento text anglicky

16. 5. 2017, aktualizace 20. 11. 2021

 

6 replies
 1. Jiřina Bartošová
  Jiřina Bartošová says:

  Dobrý den, četba pro A1 existuje :-) Perný den http://www.asa.cz/vydavatelstvi/i/17/perny-den. Slovní zásoba vychází z ČEŠTINY EXPRES. Říkám tomu román pro začátečníky. Je to jednoduchý příběh v dialozích a ke knize je i audiokniha .

  http://czechstepbystep.cz/ucitele/ucitele.html
  Jiřina Bartošová: Perný den (úroveň A1)
  Publikace Perný den je určena studentům na úrovni A1. Vychází ze slovní zásoby užité v učebnicích Čeština expres 1 a 2. Obsahuje původní text, který slouží jako doprovodná četba ke studiu. Text je kromě obrázků napomáhajících porozumění doplněn také audio nahrávkou, cvičeními a výkladovým slovníčkem. Text provede cizince některými situacemi běžného dne (domov, seznámení se, představování, návštěva koncertu apod.) obdobně jako učebnice, přitom se ale jedná o ucelený příběh. Studenti mohou knížku použít k samostudiu, ale stejně tak je vhodná i k práci v hodinách – ilustrace lze využít ke konverzaci, otázky v závěru slouží jako podnět pro vlastní tvorbu. Publikaci je možné objednat přes internetové knihkupectví Kosmas (http://www.kosmas.cz/) nebo přímo v nakladatelství ASA, s.r.o – asa@asa.cz, http://www.asa.cz. ISBN: 978-80-87353-01-1

  Odpovědět
  • Jitka
   Jitka says:

   Dobrý den, Michaelo,
   jestli jde o učebnici, doporučila bych Levou zadní nebo Hezky česky. Jestli jde o čtení příběhu, zvolila bych O pejskovi a kočičce v adaptované verzi.
   Hodně úspěchů.

   Odpovědět
 2. Irena Lucáková
  Irena Lucáková says:

  Dobrý den, můžete mi prosím doporučit knihu pro vietnamského žáka II. třídy (9 let). Chlapec má vývojovou disfázii, poruchou pozornosti, ADHD, rychlou unavitelnost?
  Našla jsem pouze Pejska a kočičku (A1).
  Je vhodné číst s ním? Sám česky moc neumí.
  Děkuji za odpověď.
  S pozdravem.
  Lucáková

  Odpovědět
  • Jitka
   Jitka says:

   Dobrý den, paní Lucáková,
   vzhledem ke speciálním potřebám žáka bych doporučila konzultaci u specialisty. Taky organizace Meta o.p.s. se zaměřuje na začleňování dětí-cizinců do českých škol. A co se čtení týče, začala bych spíš jen krátkými větami, kterým by porozuměl a mohly by vytvořit minipříběh. Můžete to zkusit taky obráceně: Vy čtete po velmi malých částech příběh (třeba pejska a kočičku), děláte časté pauzy, prohlížíte si ilustrace a Vy se ptáte, co na nich je, a tím kontrolujete porozumění. Pak byste se mohli ve čtení střídat. Obecně bych doporučila spíš žákovo tiché čtení a pak Vaši kontrolu porozumění.
   Hodně úspěchů.
   Jitka

   Odpovědět

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *