Chci číst česky. Ale co? (2. část)

Chci číst česky. Ale co? (2. část)

Číst české knihy je výborná aktivita, jak trénovat češtinu, rozšiřovat slovní zásobu a lépe rozumět. Ale co číst? Ztrácíte se v knihkupectvích, v e-shopech a v knihovnách? Tady je pomoc: dalších pět knih, které jsou vhodné pro studenty češtiny.

Co číst?

V minulém článku jsme si představili adaptovanou četbu  pro studenty češtiny. To jsou knihy, které existují v originálu, ale jiný autor je trochu zjednodušil. Je to perfektní cesta, jak začít číst česky. V knihách najdete taky slovník (často anglický, německý a ruský) a často taky CD. To je skvělé pro kombinaci čtení a poslechu. Podívejte se na jejich seznam v češtině tady.

Dnes budeme mluvit o jedné adaptované knize a třech originálních českých knihách.

Úroveň A1

Perný den

Autorka: Jiřina Bartošová

Jednoduchý příběh. Hlavní postava je Jana Nováčková. Sledujete členy její rodiny (manžela, dceru), kamarády a jejich situace každý den (doma, seznámení se, představování, návštěva koncertu, práce…). Čtete dialogy, díváte se na obrázky, které pomáhají rozumět textu. V knížce je taky CD, cvičení a česko-český slovník.

Úroveň: A1

Pro koho: Pro čtenáře, kteří chtějí začít číst česky, ale umí zatím jen málo slov (asi jako v učebnici Čeština expres 1 a 2).

Bonus: Víte, co znamená „perný den“? Hard day´s night ?

Chci začít číst! Kde můžu koupit knihu? – Například tady.

Úroveň A2

Brněnské legendy

Autorka adaptace: Martina Trchová

Brno – hlavní město Moravy – má také své legendy. Deset jich najdete v této knize. Víte například, proč na Staré radnici v Brně visí krokodýl nebo proč zvony v katedrále svatého Petra zvoní poledne už v 11 hodin? Jsou tu příběhy magické, veselé a hlavně zajímavé. Česko není jen Praha… V knížce je deset krátkých příběhů, CD, česko-anglicko-německo-ruský slovník a několik cvičení ke každému textu.

Úroveň: A2

Pro koho: Pro čtenáře, kteří mají rádi historii, Brno, Moravu nebo chtějí tento region víc poznat.

Bonus: Ideální tipy na procházky. Přečtete si legendu a půjdete se podívat na místo, o kterém jste četli. Kdo žije v Praze, koupí si lístek na autobus nebo vlak do Brna a pojede na výlet. Brno je krásné město a stojí za to ho vidět.

Chci začít číst! Kde můžu koupit knihu? – Například tady.

Úroveň B1–B2

Malý princ

Autor: Antoine de Saint-Exupéry

Byl jednou jeden malý princ, který bydlel na planetě jen trochu větší než on a potřeboval přítele… Asi znáte tento populární příběh malého kluka, La Petit Prince. Žije sám na planetě – asteroidu B 612 a je mu smutno. Cestoval po dalších planetách a hledal kamaráda. Objevil mnoho lidí a jejich příběhů, ale nenašel přítele. Až jednou potká v poušti na Zemi pilota… Trochu pohádka, trochu příběh pro dospělé. Veselý, smutný, moudrý…

Úroveň: B1–B2 (pro studenty, kteří už studují nebo končí úroveň B1)

Pro koho: Pro čtenáře, kteří mají rádi pohádky, rádi přemýšlí a ptají se: PROČ?

Bonus: Jestli jste četli Malého prince ve vašem jazyce, bude to pro vás pomoc. Můžete si vzít obě knihy a tam, kde to bude těžké, hledat pomoc ve vaší verzi. Můžete si také vybrat různé verze knihy: hodně nebo málo ilustrované, ve velkém formátu nebo malém, s velkými písmeny… A taky existuje audiokniha Malý princ v češtině.

Chci začít číst! Kde můžu koupit knihu? – Například tady.

Úroveň B2

My děti ze stanice ZOO

Autorka: Christine F.

Autobiografický a hodně silný příběh z Německa v 70. letech. Christina je mladá dívka v Západním Berlíně. Když jí bylo třináct let, poprvé zkusila drogy. Stala se z ní narkomanka. Vypráví svůj příběh a taky příběhy kamarádů – dalších narkomanů. Jak to začalo, co musela dělat, aby „si vydělala“ peníze na drogy, jak reagovala její rodina, kolikrát byla na policii, kolikrát chtěla přestat a jak to nedokázala… Realistické, brutální, pravdivé.

Úroveň: B2

Pro koho: Pro čtenáře, kteří chtějí číst realistické příběhy a nebojí se silných a někdy taky brutálních scén. V knize se často používá nespisovná čeština.

Bonus: Kniha byla velmi úspěšná, vyšla v celém světě. Němci taky natočili film podle knihy, hudbu napsal David Bowie.

Chci začít číst! Kde můžu koupit knihu? – Například tady.

Úroveň B2–C1

Jak vyzrát na cizí jazyky

Autorka: Lucie Gramelová

Tipy, triky a techniky, jak se učit cizí jazyk rychleji a zábavněji. Knížka vám pomůže (znovu) najít motivaci, být aktivní, využívat ke studiu běžné aktivity, které máte rádi. Ukáže vám, jak trénovat konverzaci, psaní i gramatiku a taky jak se efektivně učit nová slova. Naučí vás různé metody, jak se učit. Perfektní knížka s hezkou grafikou!

Úroveň: B2–C1

Pro koho: Pro čtenáře, kteří chtějí studovat efektivně a chtějí mít radost z učení.

Bonus: Autorka Lucie Gramelová pořádá taky workshopy a přednášky, jak se učit. Podívejte se kdy, možná budete mít čas…

Chci začít číst! Kde můžu koupit knihu? – Například tady.

Kterou knihu si vyberete?

Přečtěte si také první část článku: Chci číst česky. Ale co? 

23. 1. 2018

About the Author

Jitka Pourová administrator

    Leave a Reply