Číst česky - doporučené knihy pro studenty češtiny pro cizince

Číst česky české knihy je výborná aktivita, jak trénovat češtinu, rozšiřovat slovní zásobu a lépe rozumět. Ale co číst? Ztrácíte se v knihkupectvích, v e-shopech a v knihovnách? Tady je pomoc: už třetí přehled knih, které jsou vhodné pro studenty češtiny.

Chci číst česky

Co číst?

V prvním článku jsme si představili adaptovanou četbu. To jsou knihy, které existují v originálu, ale pro studenty češtiny je jiný autor trochu zjednodušil. Je to perfektní cesta, jak začít číst česky. V knihách najdete taky slovník (často anglický, německý a ruský) a často taky CD. To je skvělé pro kombinaci čtení a poslechu.

V druhém článku jsem vám nabídla pět knih, jednu adaptovanou a čtyři originální. A dnes budu pokračovat a znovu vám doporučím originální české knihy.

Úroveň A1

Josef Čapek O pejskovi a kočičce

Josef Čapek: O pejskovi a kočičce – adaptovaná četba pro studenty češtiny A1

Autorky adaptace: Silvie Převrátilová, Petra Bulejčíková

Pejsek a kočička jsou kamarádi, bydlí spolu v domě a chtějí dělat všechno jako lidé: myjí podlahu, slaví svátky a narozeniny, pečou dort, jdou na výlet a na návštěvu. Texty jsou zjednodušené pro studenty A1. Originální texty napsal Josef Čapek a také ilustroval celou knihu. V knížce je deset krátkých příběhů, CD/DVD, česko-anglicko-německo-ruský slovník a několik cvičení ke každému textu.

Úroveň: A1

Pro koho: Pro začínající studenty-čtenáře, kteří mají rádi pohádky.

Bonus: Při čtení se vrátíte do dětství. A taky poznáte jednoho z významných českých spisovatelů a malířů – Josefa Čapka. Jeho pohádky zná většina českých dětí.

Chci začít číst! Kde můžu koupit knihu? – Například tady.

Úroveň A2

Česká čítanka

Autorka adaptace: Ilona Kořánová

Chcete poznat český humor? Můžete zkusit Českou čítanku. Obsahuje adaptované texty od českých autorů (K. Čapek, J. Hašek, J. Seifert, Z. Svěrák, B. Němcová…) a často to jsou povídky, anekdoty, filmové scénáře, dramata… Při čtení poznáte českou mentalitu a typický český humor. V knížce je 17 textů, česko-anglicko-německo-ruský slovník a několik cvičení ke každému textu. Kniha má také gramatický přehled ve třech mutacích: anglicky, německy a rusky. Existuje také audio forma – online zdarma nebo si můžete koupit dvě CD.

Úroveň: A2

Pro koho: Pro čtenáře, kteří mají rádi krátké příběhy a chtějí poznat texty českých autorů.

Bonus: Při čtení si hodně rozšíříte slovní zásobu.

Chci začít číst! Kde můžu koupit knihu? – Například tady.

Úroveň B1–B2

Tajný deník Adriana Molea

Autorka: Sue Townsendová

Adrian Mole je kluk z Anglie, je mu třináct a všemu rozumí. Často kritizuje rodiče, kamarády, učitele, sousedy. Má těžký život! Proč? Protože je v pubertě a svět mu nerozumí. Taky se poprvé zamiloval a… A tak si píše deník. To je jediný „kamarád“, kterému může říct všechno. Je ironický, smutný, veselý, zamilovaný, v depresi… to vše třeba během jednoho dne.

Úroveň: B1–B2

Pro koho: Pro čtenáře, kteří si pamatují, jaké to bylo v pubertě, a umí se tomu smát. Jestli máte rádi anglický suchý humor, který je podobný českému, budete se dobře bavit. A taky můžete jít do divadla, kde Deník Adriana Molea hrají jako divadelní komedii.

Bonus: Jestli se vám Adrian bude líbit, můžete pokračovat a přečíst si dalších sedm knih jeho deníků.

Chci začít číst! Kde můžu koupit knihu? – Například tady.

Úroveň B2

Kluk

Autor: Roald Dahl

Možná znáte Roalda Dahla, anglického autora, jednoho z nejprodávanějších na světě, a jeho knihy (například Karlík a továrna na čokoládu / Charlie and the Chocolate Factory, Milostné rošády / Switch Bitch a další). V knize Kluk napsal svoji autobiografii – příběhy, které se mu staly, když byl malý kluk a mladý muž, a byly tak silné, že si je zapamatoval. Veselé, smutné, typické pro malé děti i překvapivé.

Úroveň: B2

Pro koho: Pro čtenáře, kteří se rádi vracejí do dětství, vzpomínají trochu nostalgicky, trochu s úsměvem a trochu s novou zkušeností. A pro ty, kteří mají rádi dobře napsané povídky.

Bonus: Roald Dahl je mistr povídky. Jeho vypravování je velmi plastické. A dozvíte se také hodně informací o Anglii.

Chci začít číst! Kde můžu koupit knihu? – Například tady.

Úroveň B2–C1

Hrdý Budžes

Autorka: Irena Dousková

Helenka Součková je osmiletá holka, chodí do základní školy, její rodiče jsou herci a všichni žijí v malém českém městě Ničíně. Jsou 70. léta 20. století, doba komunismu a Helenka všechno pozoruje svýma očima. Něco jí připadá jasné a nechápe, proč to dospělí řeší, něčemu naopak vůbec nerozumí, na rozdíl od dospělých. Knížka, u Čechů velmi oblíbená, je plná humoru a poznáte v ní taky život v komunistickém Československu.

Úroveň: B2–C1

Pro koho: Pro čtenáře, kteří chtějí poznat českou moderní historii 20. století, a mají rádi humor.

Bonus: Jestli se vám příběhy Helenky budou líbit, můžete se jít podívat na Hrdého Budžese do divadla.

Chci začít číst! Kde můžu koupit knihu? – Například tady.

Kterou knihu si vyberete?

Chcete číst víc? Vyzkoušejte pracovní listy pro úroveň A1-B2, kde si procvičíte čtení v kontextu dalších aktivit.

Přečtěte si také první a druhou část článku: Chci číst česky. Ale co? 1  a Chci číst česky. Ale co? 2.

Tento článek v anglické verzi

12. 5. 2020

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *