Chci číst česky. Ale co? (1. část)

Chci číst česky. Ale co? (1. část)

Číst české knihy je výborná aktivita, jak trénovat češtinu, rozšiřovat slovní zásobu a lépe rozumět. Ale co číst? Ztrácíte se v knihkupectvích, v e-shopech a v knihovnách? Tady je pomoc: přehled knih, které jsou vhodné pro studenty češtiny.

AKTUALIZACE 4. 12. 2019

Než začnete číst

Co je důležité?

1. Podívejte se na úroveň knihy (A1–C2) a vyberte si tu vaši. Jestli si nevěříte nebo kniha bude moc těžká, vezměte si jinou knihu o úroveň níž. Jestli je čtení naopak moc lehké, vyberte si knihu pro vyšší úroveň.

2. Nepřekládejte každé slovo. Přečtěte si nejdřív celý odstavec nebo celou stranu a odhadujte kontext. Nemusíte rozumět všemu, důležité je pochopit: kdo, co dělá, kde, kdy a proč. Najděte si ve slovníku jen ta slova, která se v textu opakují, jsou důležitá pro děj a vy jim nerozumíte (asi 5-10 na jedné straně). Čím méně slov budete hledat, tím lépe.

3. Nenechte se odradit. Na začátku bude čtení těžké. Bude se vám zdát, že nerozumíte skoro ničemu. Nevzdávejte to! Pokračujte a přečtěte aspoň 20–30 stran. Uvidíte, že to pak bude lepší. A když ne, vyberte si knihu z nižší úrovně.

4. Proč najdete v nabídce málo knih pro úroveň A1? Na této úrovni mají studenti ještě malou slovní zásobu a texty by pro ně byly moc těžké také gramaticky. Je lepší číst krátké adaptované texty, které nosí na lekci učitel nebo které jsou v učebnici. Ty vás dobře připraví na delší příběhy na úrovni A2. Můžete zkusit taky moje pracovní listy A1.

 

Co číst?

Adaptovaná četba

Dnes začneme adaptovanou četbou. To jsou knihy, které existují v originálu, ale pro studenty češtiny je jiný autor trochu zjednodušil. Je to perfektní cesta, jak začít číst česky. V knihách najdete taky slovník (často anglický, německý a ruský) a taky CD. To je skvělé pro kombinaci čtení a poslechu.

Úroveň A1

NOVÉ

Josef Čapek: O pejskovi a kočičce

Autorky adaptace: Silvie Převrátilová, Petra Bulejčíková

Pejsek a kočička jsou kamarádi, bydlí spolu v domě a chtějí dělat všechno jako lidé: myjí podlahu, slaví svátky a narozeniny, pečou dort, jdou na výlet a na návštěvu. Texty jsou zjednodušené pro studenty A1. Originální texty napsal Josef Čapek a také ilustroval celou knihu. V knížce je deset krátkých příběhů, CD/DVD, česko-anglicko-německo-ruský slovník a několik cvičení ke každému textu.

Úroveň: A1

Pro koho: Pro začínající studenty-čtenáře, kteří mají rádi pohádky.

Bonus: Při čtení se vrátíte do dětství. A taky poznáte jednoho z významných českých spisovatelů a malířů – Josefa Čapka. Jeho pohádky zná většina českých dětí.

Chci začít číst! Kde můžu koupit knihu? – Například tady.

Úroveň A2

Pražské legendy 

Autorka adaptace: Lída Holá

Existuje mnoho legend o Praze – o různých místech a lidech. Jsou to příběhy magické, strašidelné i humorné a šíří se mezi lidmi už mnoho století. Vyprávějí o místech, která znáte: Staroměstské náměstí, Karlův most, Malá Strana apod. Také tu najdete např. slavnou legendu o Golemovi. V knížce je deset krátkých příběhů, CD, česko-anglicko-německo-ruský slovník a několik cvičení ke každému textu.

Úroveň: A2

Pro koho: Pro čtenáře, kteří mají rádi historii a Prahu a chtějí ji víc poznat.

Bonus: Ideální tipy na procházky. Přečtete si legendu a půjdete se podívat na místo, o kterém jste četli. Ve známých lokalitách objevíte něco, co jste nevěděli a neviděli. A poznáte taky nová místa v Praze, která pak můžete ukázat svým kamarádům. Můj favorit mezi nabízenými knihami.

Chci začít číst! Kde můžu koupit knihu? – Například tady.

 

Brněnské legendy          

Autorka adaptace: Martina Trchová

Brno – hlavní město Moravy – má také své legendy. Deset jich najdete v této knize. Víte například, proč na Staré radnici v Brně visí krokodýl nebo proč zvony v katedrále svatého Petra zvoní poledne už v 11 hodin? Jsou tu příběhy magické, veselé a hlavně zajímavé. Česko není jen Praha… V knížce je deset krátkých příběhů, CD, česko-anglicko-německo-ruský slovník a několik cvičení ke každému textu.

Úroveň: A2

Pro koho: Pro čtenáře, kteří mají rádi historii, Brno, Moravu nebo chtějí tento region víc poznat.

Bonus: Ideální tipy na procházky. Přečtete si legendu a půjdete se podívat na místo, o kterém jste četli. Kdo žije v Praze, koupí si lístek na autobus nebo vlak do Brna a pojede na výlet. Brno je krásné město a stojí za to ho vidět.

Chci začít číst! Kde můžu koupit knihu? – Například tady.

 

Pohádky 

Autorka adaptace: Lída Holá

Máte rádi pohádky nebo máte malé děti? Pak tohle je knížka pro vás. V knížce najdete dvanáct pohádek. Některé z nich budete znát: Červená Karkulka (The Little Red Riding Hood), Sněhurka (The Snow White), Popelka (The Cinderella), další pro vás budou nové: Tři prasátka, O perníkové chaloupce a jiné. V knížce je taky CD, česko-anglicko-německo-ruský slovník a několik cvičení ke každému textu.

Úroveň: A2

Pro koho: Pro čtenáře, kteří chtějí začít číst jednoduché texty a mají rádi pohádky. Texty, které jsou klasické (například Sněhurka), můžete porovnat s originálem ve vašem jazyce.

Bonus: Máte malé děti? Jestli mluví česky, můžete jim pohádky číst, jestli ne, můžete se učit česky spolu. Tyhle texty je budou bavit.

Chci začít číst! Kde můžu koupit knihu? – Například tady.

 

Úroveň B1

První láska a jiné povídky 

Autor: Petr Šabach

Autorky adaptace: Silvie Převrátilová, Petra Bulejčíková

Petr Šabach je velmi populární český autor. Píše hlavně povídky a často se vrací do období komunismu, kdy vyrůstal. Jeho texty jsou komické (nebo tragikomické), píše o tom, co zažil on sám, jeho rodina nebo kamarádi. To je taky hlavní téma povídek: vztahy mezi lidmi. V knížce je deset povídek, CD, česko-anglicko-německo-ruský slovník a několik cvičení ke každému textu.

Úroveň: B1

Pro koho: Pro čtenáře, kteří chtějí poznat, jaký byl život v Československu v 60.-90. letech 20. století, mají rádi humor a rádi čtou o tom, co se stane v běžném životě.

Bonus: Podle knih Petra Šabacha bylo natočeno několik filmů. Možná už jste viděli Pelíšky, Šakalí léta, Pupendo nebo U mě dobrý. Ve filmech najdete příběhy, o kterých budete číst v této knize. Můžete tedy kombinovat čtení a video (poslech).

Chci začít číst! Kde můžu koupit knihu? – Například tady.

 

Alenka v říši divů 

Autor: Lewis Carroll

Znáte legendární příběh malé Alenky, Alice´s Adventure in Wonderland? Přečtěte si ho taky česky! Potkáte Alenku, bílého králíka, kočku Šklíbu a mnoho dalších zvířat-postav. Jděte na procházku do imaginativního světa, zažijte s nimi velká dobrodružství a vaše fantazie začne pracovat. V knížce je také CD, česko-český slovník a několik cvičení k textu.

Úroveň: B1

Pro koho: Pro čtenáře, kteří mají rádi fantastické a absurdní příběhy a pohádky.

Bonus: Originál knihy asi znáte ve svém jazyce. Můžete srovnat český překlad a originál a taky vám to pomůže tam, kde nebudete rozumět.

Chci začít číst! Kde můžu koupit knihu? – Například tady.

 

Staré pověsti české a moravské 

Autorka adaptace: Lída Holá

Legendy z české historie zná každý Čech. Poznejte je taky. V této knize najdete 10 nejznámějších pověstí o tom, jak vznikly Čechy a Morava, a o lidech z české historie. Dozvíte se, jak praotec Čech přišel na horu Říp a rozhodl se zůstat v Čechách, jak kněžna Libuše měla magické schopnosti, a mnoho dalších legend. V knížce je také CD, česko-anglicko-německo-ruský slovník a několik cvičení ke každému textu.

Úroveň: B1

Pro koho: Pro čtenáře, kteří mají rádi historii a mýty a chtějí poznat českou historii.

Bonus: V knize je taky mapa, a proto můžete jet na výlety po České republice a poznat všechna místa, o kterých jste četli.

Chci začít číst! Kde můžu koupit knihu? – Například tady.

 

Povídky malostranské 

Autor: Jan Neruda

Autorka adaptace: Lída Holá

Jan Neruda žil v 19. století na Malé Straně v Praze v ulici, která se dnes jmenuje Nerudova. Napsal knihu povídek o lidech z Malé Strany, o jejich charakterech, o tom, co dělali, o kuriózních situacích, které se jim staly. Neruda byl výborný spisovatel a uměl vytvořit psychologický portrét každé postavy, o které psal. V knížce je šest krátkých textů, CD, česko-anglicko-německo-ruský slovník a několik cvičení ke každému textu.

Úroveň: B1

Pro koho: Pro čtenáře, kteří mají rádi historii, chtějí se dozvědět něco o české historii, mají rádi Prahu a chtějí ji víc poznat.

Bonus: Můžete jít na procházku do Nerudovy ulice a najít domy, o kterých jste četli. Mnohem lépe si představíte všechny postavy z knihy. Kniha obsahuje taky část o domovních znameních – symbolech na domech nad dveřmi. Mnoho těchto znamení najdete na domech v Nerudově ulici ještě dnes.

Chci začít číst! Kde můžu koupit knihu? – Například tady.

 

Úroveň B2

Košík plný milenců 

Autorka: Halina Pawlowská

Autorky adaptace: Silvie Převrátilová, Petra Bulejčíková

Halina Pawlowská je populární česká autorka. Píše krátké povídky a články do novin a píše o sobě, o své rodině a kamarádech. Její texty jsou ironické a komické, často si dělá legraci sama ze sebe. Budete se smát, co všechno se jí stalo a jak to komentuje. Hlavní téma povídek jsou vztahy mezi lidmi. V knížce je deset povídek, CD, česko-anglicko-německo-ruský slovník a několik cvičení ke každému textu.

Úroveň: B2

Pro koho: Pro čtenáře, kteří mají rádi humor a (sebe)ironii, chtějí poznat, jaký byl a je život v Česku a co si myslí ženy a jaký mají život.

Bonus: Podle knih Haliny Pawlowské bylo natočeno několik filmů. Možná už jste viděli Vrať se do hrobu nebo Díky za každé dobré ráno. V druhém filmu najdete příběhy, o kterých budete číst v této knize. Můžete tedy kombinovat čtení a video (poslech).

Chci začít číst! Kde můžu koupit knihu? – Například tady.

 

Obraz Doriana Graye

Autor: Oscar Wilde

Román Oscara Wilda The Picture of Dorian Gray je moc slavný. Teď si ho můžete přečíst česky. Mladý a krásný muž Dorian chce zůstat vždycky mladý a krásný, bojí se stárnout. Co pro to udělá? Řekne přání, které se mu splní. Jeho život už nikdy nebude stejný… Trochu horor, trochu fantasy, určitě dramatický psychologický příběh. V knížce je taky CD, česko-český slovník a cvičení k textu.

Úroveň: B2

Pro koho: Pro čtenáře, kteří mají rádi silné příběhy, například psychologické romány.

Bonus: Jestli znáte originální text ve vašem jazyce, můžete porovnat obě knihy a budete lépe rozumět češtině. Taky se můžete podívat na film z roku 2009.

Chci začít číst! Kde můžu koupit knihu? – Například tady.

 

Golem  

Autor: Gustav Meyrink

Gustav Meyrink byl německý spisovatel, který žil na konci 19. a na začátku 20. století v Praze. Měl moc rád Staré Město a jeho židovskou část. Inspiroval se starými legendami a podle jedné napsal svůj nejslavnější román Golem. Dostanete se do židovského ghetta, zažijete s hlavním hrdinou vraždu, vězení, lásku, chvílemi nebudete vědět, jestli jste v realitě nebo ve snu. Vše se dozvíte až na konci knihy. V knížce je také CD.

Úroveň: B2

Pro koho: Pro čtenáře, kteří mají rádi fantasy, absurdní příběhy a tajemství. Je to už trochu náročnější čtení.

Bonus: Legenda o Golemovi je jedna z nejslavnějších pražských legend. Když se podíváte na internet, najdete tam mnoho dalších informací – videa, poslech… A hlavně se můžete jít na Staré Město podívat. Dnes už tam dávno není ghetto, ale svoji specifickou atmosféru má stále.

Chci začít číst! Kde můžu koupit knihu? – Například tady.

 

Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války 

Autor: Jaroslav Hašek

Satirický román o Josefu Švejkovi, který nechce jít do války, ale musí. A tak se rozhodne, že bude plnit všechny rozkazy na 100 % a víc. Postupně si všichni začnou myslet, že Švejk je blázen, ale on je moc chytrý člověk, a to mu pomůže přežít válku. Autor ukazuje, jak je válka hloupá a zbytečná. V originálu má kniha čtyři díly. Vy si teď přečtete první část. V knížce je také CD a několik cvičení k textu.

Úroveň: B2

Pro koho: Pro čtenáře, kteří mají rádi satirický humor, grotesku.

Bonus: Osudy dobrého vojáka Švejka jsou jednou z nejpopulárnějších českých knih. Zná ji každý Čech, byla přeložena do 58 jazyků a je to nejpřekládanější česká kniha. Můžete se taky podívat na několik filmů o Švejkovi, přečíst si jeho příběh jako komiks a v Česku najdete hodně míst, která mají v názvu jeho jméno.

Chci začít číst! Kde můžu koupit knihu? – Například tady.

Při čtení uvidíte hodně nových slov. Přečtěte si, jak se je učit efektivně: 1. část + 2. část.

Našli jste svoji knihu? Která to je?

16. 5. 2017

Aktualizace 4. 12. 2019

Přečtěte si také druhou část článku: Chci číst česky. Ale co? (2. část)

About the Author

Jitka Pourová administrator

  2 komentáře

  Jiřina BartošováPosted on  4:57 pm - Kvě 26, 2017

  Dobrý den, četba pro A1 existuje 🙂 Perný den http://www.asa.cz/vydavatelstvi/i/17/perny-den. Slovní zásoba vychází z ČEŠTINY EXPRES. Říkám tomu román pro začátečníky. Je to jednoduchý příběh v dialozích a ke knize je i audiokniha .

  http://czechstepbystep.cz/ucitele/ucitele.html
  Jiřina Bartošová: Perný den (úroveň A1)
  Publikace Perný den je určena studentům na úrovni A1. Vychází ze slovní zásoby užité v učebnicích Čeština expres 1 a 2. Obsahuje původní text, který slouží jako doprovodná četba ke studiu. Text je kromě obrázků napomáhajících porozumění doplněn také audio nahrávkou, cvičeními a výkladovým slovníčkem. Text provede cizince některými situacemi běžného dne (domov, seznámení se, představování, návštěva koncertu apod.) obdobně jako učebnice, přitom se ale jedná o ucelený příběh. Studenti mohou knížku použít k samostudiu, ale stejně tak je vhodná i k práci v hodinách – ilustrace lze využít ke konverzaci, otázky v závěru slouží jako podnět pro vlastní tvorbu. Publikaci je možné objednat přes internetové knihkupectví Kosmas (http://www.kosmas.cz/) nebo přímo v nakladatelství ASA, s.r.o – asa@asa.cz, http://www.asa.cz. ISBN: 978-80-87353-01-1

  Leave a Reply