Spojky a spojovací výrazy (A1)
Už na úrovni A1 se student učí jednoduchým způsobem spojovat slova a věty. Podíváme se na to, které spojky a spojovací výrazy by měl umět, jak je demonstrovat a jak je používat.
Spojky A1
Vezmeme si k ruce popis referenční úrovně Čeština jako cizí jazyk. Úroveň A1. Ten nám jako na podnose nabídne to, co by měl student znát. V sekci gramatiky najdeme samostatnou část o spojkách a v části syntaxe o souvětí. Požadované znalosti můžeme shrnout do jednoduchých schémat.
Spojky – jak je prezentovat
Samotná znalost konjunkcí a spojovacích výrazů je pro studenta málo užitečná, pokud neví, jak je použít. A k tomu je třeba zvolit vhodný způsob, jak jim je prezentovat. Učebnice nás i studenty dobře provádějí jednotlivými tématy, komunikačními situacemi, gramatikou a slovní zásobou. V nich jsou „rozpuštěny“ i spojky, student si je přirozeně osvojuje v kontextu.
Pokud chceme konjunkce komplexněji procvičit, například po skončení úrovně A1 nebo jejích částí nebo při přípravě na zkoušku, doporučila bych zůstat u jejich demonstrace v souvislém a tematicky zaměřeném textu.
Spojky v kontextu
Cvičení č. 1: Dobrý den, jsem Marta
Studenti nejdřív doplňují spojky do textu. Pak využijí text jako model, píšou o sobě a konjunkce dál procvičují.
Cvičení č. 2: Otázky a odpovědi
Studenti poslouchají otázky a odpovídají. Přitom kopírují otázky, a tedy i konjunkce.
A jak učíte a opakujete spojky vy?
Mohlo by vás taky zajímat:
- Spojky a spojovací výrazy A2 a Spojky a spojovací výrazy B1
- Adjektiva tvrdá a měkká (A1)
- Česká slovesa – prézens (A1)
- Kde vs. kam (A1, A2)
Potřebujete se poradit o tom, jak učit nejen spojky? Metodika, plánování lekcí, metody výuky, vysvětlování v lekcích… Individuální řešení vašich lektorských otázek nabízím v konzultacích. Vyberte si z aktuálně nabízených termínů.
11. 2. 2024
Zanechat komentář
Chcete se zapojit do diskuze?Neváhejte a přispějte!