Minule jsem vám představila pět technik, jak se můžete efektivně učit nová česká slova. Dnes přidám dalších pět.

6. Vymýšlejte si příběhy mozek

Na asociacích slov a konkrétních předmětů nebo situací je založena i metoda klíčového slova, kterou propaguje Škola paměti. Jde o to, že si vymyslíte pro slova, která se učíte, vlastní malý příběh na základě spojitosti vysloveného slova se slovem z vašeho mateřského jazyka. Chcete se například naučit slovo PÁTEK a vaším mateřským jazykem je angličtina, kde znamená Friday.

Váš příběh může vypadat třeba takhle: Friday is my favorite day. I imagine myself going from work to the pub. I am looking forward to seeing my friends because we have a PArty [PA:rti]. There will be also a colleague of mine, TECHie [TEKi], and I ask him for help with my computer. PÁTEK – PArty with a TECHie.

7. Aby paměť fungovala

Když si pamatujete slovíčka podle příběhů, využíváte logickou paměť. Možná jste ale typ, který si více pamatuje mnemotechnicky. Nebo vizuálně? Auditivně? Hezký článek o paměti, jejích druzích a jejím rozvoji napsala Lucie Gramelová.

8. Hrajte si  abeceda-02

Nabízím vám pár her, které hraju se studenty v lekcích, když opakujeme nová slova.

Kufr: Student si vybere kartičku se slovem, vysvětluje ostatním, co znamená (nesmí ho vyslovit), a ostatní hádají toto slovo. Příklad: NÁDRAŽÍ – je to lokalita/místo, kam jdu, když chci jet například do Brna. Koupím si tam lístek, ale nejedu autobusem. Jsou tam nástupiště a koleje.

Přesmyčky: Hádáme slovo, které má přeházená písmena. BEČIUNEC – co to je? Poznali jste slovo UČEBNICE?

Slovní fotbal: vymýšlíme slova, která začínají písmenem, jímž předchozí slovo končilo. DoktoR – RecepT – TelefoN – NemoC – CitroN…

Had: Vymýšlíme slova, u kterých známe první a poslední písmeno. P___K – K___K – K___O – O___E… PrášeK – KrK – KolenO – OrdinacE…

Pexeso: Vybereme kartičku pexesa, na které je jedno písmeno, a snažíme se vymyslet maximum slov, která tímto písmenem začínají/končí.

Chápu, že hrát si takhle sám se sebou může být obtížné nebo nudné, ale zkuste to. Anebo přijďte k nám na lekci.

9. Klasika: učebnice a slovníček

sesitJestli vám vyhovuje klasická metoda memorování, používejte ji. Nenuťte se do nových aktivit, když vám nejsou příjemné a když víte, co je pro vás dobré a co funguje. Učte se slova z učebnice, ještě lepší je psát si je do svého sešitu-slovníčku. Když máte chvíli času, opakujte si je. Můžete využít taky doplňují učební materiály – podívejte se třeba na tuhle e-knihu: Čeština pro dny, kdy prší. V ní najdete spoustu tréninkoých aktivit právě na slovíčka.

nota

10. Zpívejte si

Písničky jsou prima metoda, jak se učit nová slova. Česká hudební scéna není cizincům moc známá, ale zkuste se podívat na YouTube a poslechnout si některé české kapely, zpěváky nebo zpěvačky. Třeba se vám budou líbit. A pak si najděte text písničky, přeložte si ho a zpívejte si. Spojíte příjemné s užitečným. Co třeba Richard Krajčo, Ewa Farna, Chinaski, Slza, Nightwork, Radůza

A pár obecných rad závěrem.

Čtěte. Adaptovanou četbu, noviny, zprávy na internetu, příspěvky na Facebooku – cokoli. Čtením si rozšiřujete slovní zásobu a taky fixujete správné formy slov. Vybírejte si témata, která vás zajímají, a k nim se učte slova. Je jedno, jestli to je sport, kultura, vaření, květiny, nákupy… Co nás baví, to si dobře pamatujeme, protože si to chceme pamatovat. Některá témata a nová slova můžete najít v mých pracovních listech pro studentyUčte se slova pravidelně – nejlépe každý den aspoň několik minut. Udělejte si na to čas ve vašem programu a taky využívejte například čas, když jedete tramvají, metrem, čekáte u doktora apod. A opakujte. Když se dnes naučíte pět slov, zítra si je nejdřív zopakujte a pak se učte nová.

A teď: která nová slova se naučíte dnes?

Podívejte se také, co už se naučili moji studenti. A nezapomeňte na 10 tipů pro efektivní studium češtiny.

1. 11. 2016

Ještě jste nečetli první část článku Jak se učit nová slova?

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *