Jak dosáhnout progresu v češtině

Znáte rčení „řeknu to na rovinu“? Znamená „řeknu to otevřeně“. A já vám teď řeknu na rovinu, co je potřeba dělat, abyste měli ve studiu češtiny úspěch. Už přece nechcete poslouchat ty univerzální rady a já nechci poslouchat univerzální výmluvy :)

Progres v češtině

# Výmluva číslo 1: Nemám čas.

Máte čas! Chcete jít do fitness? Jdete, protože jste si udělali čas. Chcete se dívat na film? Díváte se, protože jste si udělali čas. Chcete jít s kamarády na pivo? Jdete, protože jste si udělali čas. Všichni máme stejné množství času. A investujeme ho do aktivit, které jsou pro nás priorita.

Musíte udělat z češtiny prioritu a udělat si na ni čas. A pozor: lekce 1–2x týdně s lektorem nestačí! Potřebujete se češtině věnovat každý den. Napište si do diáře, v kolik hodin budete studovat (ráno?, dopoledne?, večer?). Stačí 10–20 minut, ale denně! Jestli nechcete investovat do češtiny čas, znamená to, že se vlastně učit nechcete, a vaše studium nebude efektivní. To radši dělejte něco jiného.

# Výmluva číslo 2: Mám moc práce.

Já taky. Takže zpátky k prioritám. Je pro vás čeština priorita? Chcete dobře mluvit, přečíst si českou knížku, rozumět lidem kolem sebe? Pak je vaše studium stejně důležité jako vaše práce. A to znamená, že si na něj uděláte čas a budete na něj mít dost energie. Nezapomeňte, že každý úspěch vás bude motivovat jít dál. Abyste byli úspěšní, musíte studovat pravidelně. Abyste studovali pravidelně, musíte si na češtinu udělat čas.

Máte rádi svoji práci? Asi ano, když do ní každý den chodíte, navíc za ni dostáváte peníze. Studium češtiny je taky práce. Mějte ji rádi, i když to občas nebude jednoduché a i když vaše odměna nebude finanční.

# Výmluva číslo 3: Mám špatnou učebnici, špatného učitele, další studenti v kurzu jsou moc pomalí, moc rychlí…

Najděte si nového učitele, kupte si jinou učebnici, změňte kurz. Je to vaše studium, jen vy jste odpovědní za to, jak se učíte! Učitel a učebnice ovlivní vaše studium jen asi z 20 %. Zeptejte se jiných studentů, kteří jsou se studiem spokojení, kdo je učí, jakou knihu používají, jaký kurz se jim líbil a proč. Hledejte recenze a doporučení na internetu, na sociálních sítích, buďte aktivní. Vy se znáte nejlépe, proto víte, jestli je pro vás lepší skupinový kurz, nebo individuální studium. Můžete taky studovat sami a jen například jednou za týden mít na internetu lekci s lektorem, který s vámi bude mluvit česky, vysvětlí vám, čemu nerozumíte, poradí vám.

Pracuju jako lektorka už přes 20 let. Mám štěstí, moji studenti jsou většinou aktivní. Studují, pracují na sobě, chtějí se naučit, mají motivaci a cíl. Mám z nich radost a jsem ráda, že jim můžu pomáhat. Jejich ÚSPĚCH je ale opravdu hlavně JEJICH, došli k němu, protože investovali do studia čas a energii.

Za těch 20 let jsem slyšela už taky hodně výmluv a tyhle tři byly nejfrekventovanější. Nesouhlasím s nimi. Protože vidím své úspěšné studenty a je jasné, že to jde.

Nespokojte se s výmluvami. Vy máte na víc. Konec výmluvám. Pusťte se do studia a radujte se z každého malého úspěchu, kterého dosáhnete. Chcete povzbudit? Tady je pár příkladů, že to jde.

Hamed musel pravidelně telefonovat na Ministerstvo vnitra a řešit vízum. Byla to pro něj noční můra. Ale jednou… (video)

Genta žila v Česku 6 let, trochu rozuměla česky, ale neuměla říct ani slovo. Za 4 měsíce jí končilo vízum. Když chtěla zůstat v ČR, musela udělat zkoušku A1 na trvalý pobyt… (video)

Michal jel poprvé do Česka a bál se, že jeho čeština ještě není dost dobrá… (video)

Gwendolin si dlouho myslela, že její čeština je špatná. Jednou jela na kole na výlet a uviděla zraněné české děti. Zastavila, aby jim mohla pomoct… (video)

Madhu zažila nepříjemnou situaci na cizinecké policii. Ale nevzdala to a šla tam znovu… (video)

Akane vysvětluje, jak dokázala nemít v češtině přízvuk… (video)

Přečtěte si taky:

5 tipů, jak udělat z učení češtiny radost

Zítra se konečně začnu učit češtinu

10 tipů pro efektivní studium češtiny

Tento článek v anglické verzi.

7. května 2019

2 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *