Zítra se konečně začnu učit češtinu!

Zítra se konečně začnu učit češtinu!

Češi si na začátku nového roku dávají předsevzetí – slib, že budou dělat něco, co potřebují, musí, chtějí, ale zatím neměli čas, byli líní… Často je to taky studium jazyků: začnu se učit, budu se učit víc… A co vy? Chcete studovat češtinu efektivně? Výborně! Tady jsou tři rady, jak začít.

1. Co je pro vás důležité?

Slovo předsevzetí (New Year´s resolution, намерение) je hodně staré a znamenalo „zdvihnout něco pro sebe nahoru“. Něco, co mě zajímá, co potřebuju, co mi leží u nohou, udělám pro sebe důležitým.

Jestli plánujete začít se učit česky nebo studovat víc, tohle je vaše první otázka: PROČ to chci dělat? Proč je pro mě důležité učit se češtinu? A najděte si nějaký opravdu dobrý a hodně konkrétní důvod. Tady je pár tipů pro inspiraci od mých studentů:

 • Chci si za dva měsíce česky objednat jídlo v restauraci.
 • Chci jít v květnu na poštu, mluvit česky a poslat dárek rodičům k narozeninám.
 • Chci jít za měsíc do obchodu, mluvit česky a koupit si nový kabát.
 • Chci jet v létě do České republiky a umět základní fráze v obchodě, v restauraci, na letišti, zeptat se na cestu…
 • Chci na podzim udělat zkoušku na trvalý pobyt.
 • Chci udělat v červnu zkoušku na českou univerzitu a studovat ji v češtině.
 • Chci za rok udělat zkoušku a dostat české občanství.

Vidíte, jak vypadá správný CÍL? Je konkrétní, reálný a má termín. Vezměte si papír/telefon/tablet… a napište si svůj vlastní cíl. Určitě to teď zvládnete.

2. Kdy půjdu k cíli?

Máte cíl a teď přemýšlejte, jak ho splníte. Kdy to konkrétně uděláte? Buďte realističtí.

 • KDY? Podívejte se do diáře a vyberte si konkrétní krátký čas, kdy se budete PRAVIDELNĚ učit češtinu. Může to být sám/sama 10 minut denně nebo 30 minut dvakrát týdně nebo s lektorem jedna 90minutová lekce + sám dvakrát 15 minut za týden. Taky vyberte část dne: někdo se dobře učí ráno, jiný večer, mám studenty, kteří studují v poledne, když mají pauzu na oběd. Je dobré mít čas jenom pro sebe a pro češtinu.

3. Jak půjdu k cíli?

Máte cíl a víte, kdy se budete učit. A co budete konkrétně dělat?

 • JAK? Naučíte se 5 nových slov v Quizletu, uděláte tři cvičení na gramatiku, budete poslouchat audio, přečtete jednu stranu v české knize, podíváte se na 5minutové video a uděláte k němu pár cvičení, jestli jste dobře rozuměli…?
 • Vyberte si aktivity a téma, které máte rádi. Může to být vaření, cestování, filmy, sport, auta… Hledejte informace, čtěte, poslouchejte, učte se nová slova. Jestli máte lektora, řekněte mu, jaký je váš cíl, co chcete dělat, a požádejte ho, aby vám pomohl.

V neděli (v pátek, v sobotu…, kdy vám to vyhovuje) si napište do diáře konkrétní úkoly na celý týden a čas. Nastavte si upozornění, abyste nezapomněli.

A hlavně: VYDRŽTE! Budou dny, kdy nebudete chtít studovat, budete unavení, líní… Ale vy to nevzdáte, budete pokračovat a za měsíc budete překvapení, co nového už umíte! A to bude vaše nová motivace! Držím vám palce.

Můžete se taky podívat na článek 10 tipů pro efektivní studium. A Lucie Gramelová napsala skvělou knihu Jak vyzrát na cizí jazyky – najdete v ní hodně praktickou pomoc.

Takže teď: papír, tužka a nejdřív odpověď na otázku PROČ…

1. ledna 2018

Anglická verze článku

About the Author

Jitka Pourová administrator

  5 komentářů

  Mira MorettiPosted on  3:00 pm - Kvě 4, 2020

  Zitra začnu opakovat češtinu proto že jsem už dlouho nečetla, nepsala, nemluvila a mam 69 roku

  Ping. SunPosted on  4:47 pm - Čvc 17, 2020

  Výborné tipy!Moc děkuji!

  Leave a Reply