10 tipů pro efektivní studium češtiny

10 tipů pro efektivní studium češtiny

Studenti často říkají, že nemají čas se učit. Ukážu vám, že všichni máme čas pro studium. Každý může najít na češtinu pět minut denně. Pravidlo číslo jedna: Pět minut každý den pomáhá! A přidávám dalších devět tipů, jak efektivně studovat český jazyk.

10 tipů pro efektivní studium češtiny

 1. 5 minut každý den pomáhá!
 2. Využijte čas v metru, tramvaji, když čekáte u doktora atd. Co můžete dělat? Například učit se nová slova.
 3. Jak se učit nová slova snadno, rychle a zábavně
  – Stáhněte si některou aplikaci do vašeho telefonu nebo počítače, doporučuju vám např. Quizlet. Zapište si do ní nová slova po každé lekci. Když máte chvíli času (5 minut), opakujte si je. Tady najdete moje Quizlet sety pro studenty češtiny
  – Nastříhejte papír na malé kousky (cca 3 x 3 cm). Na jednu stranu napište české slovo (+ rod, pád, prepozici, kterou potřebuje, frázi…), na druhou překlad do vašeho jazyka. Zapište si nová slova po každé lekci. Dejte papírky do obálky, obálku do tašky. Když máte chvíli času (5 minut), opakujte si je. Tady najdete další tipy na to, jak se učit nová česká slova.
 4. Mluvte, mluvte, mluvte! Nebojte se mluvit česky. Využijte každou situaci: v obchodě, v restauraci, u doktora, doma… Když s vámi Češi chtějí mluvit anglicky nebo jiným jazykem, požádejte je, aby mluvili česky, a vysvětlete jim, že potřebujete trénovat češtinu. Procvičujte v reálných situacích všechno, co jste se učili na lekcích. Například koupit něco v obchodě a mluvit česky = 5 minut. Vaříte doma jídlo? Říkejte česky, co děláte, jak se jmenujou ingredience…: 5 minut.
 5.  Mluvte česky s vaší rodinou, s kamarády, kolegy. Požádejte Čechy, aby s vámi mluvili česky.
 6.  Čtěte a poslouchejte. Čtěte nápisy obchodů, letáky, reklamu. Noviny Metro (každý den zdarma v metru), zprávy na internetu, adaptované knihy pro studenty-cizince.  Čtěte cokoli: 5 minut denně. Poslouchejte rádio, písničky, zprávy nebo CD, například adaptované knihy na CD. Kdy? Když jedete autem, metrem, tramvají…: 5 minut denně.
 7.  Přidejte se ke skupině mých studentů na Facebooku. Najdete tady videa, obrázky a další materiály. Můžete číst, trénovat poslech, psát komentář… 5 minut denně.
 8.  Co dělat, když nerozumíte. Požádejte Čechy, aby mluvili pomalu, aby opakovali ještě jednou, co řekli. Řekněte jim, že jste cizinec a učíte se česky. Řekněte jim, že nerozumíte. Zeptejte se, jak se to píše. Když neznáte české slovo, zeptejte se, jak se to řekne. Napište si důležité věty v češtině a uložte si je do telefonu, do diáře… Důležité věty v češtině najdete tady.
 9. Zapište si každou situaci, které nerozumíte. Zeptejte se mě na lekci, co znamená. Přineste na lekci jakékoli téma, které vás zajímá nebo které potřebujete (např. dostali jste dopis a nerozumíte mu; potřebujete napsat e-mail česky; viděli jste nápis a nerozumíte, co znamená; slyšeli jste slovo
  a nerozumíte mu; nerozumíte někdy chování Čechů…).
 10.  Používejte internet. Je tam hodně webových stránek, programů a aplikací pro studium. Když si nejste jistí, co si vybrat, zeptejte se mě. Můžete využít také moje pracovní listy pro studenty češtiny. 5 minut denně.

10 Tips for Your Effective Study (English version)

Podívejte se také na to, co umí moji studenti.

4. 10. 2016

About the Author

Jitka Pourová administrator

  Leave a Reply