Když chce cizinec studovat českou vysokou školu, jaké má jazykové možnosti? Výuku na státní univerzitě lze absolvovat v češtině za stejných podmínek, jaké mají Češi, ale je třeba udělat zkoušku z českého jazyka na úrovni B2. Studovat je možné také v angličtině, takové studium je však zpoplatněné. Učila jsem a učím studenty, kteří se rozhodli pro první variantu. Jak vypadá příprava cizinců na studium na vysoké škole?

Lekce češtiny pro cizince. Příprava na studium na vysoké škole. Univerzita. Přijímací zkouška

Každý rok přijíždí do ČR studenti, kteří chtějí získat české univerzitní vzdělání. Nejsou to jen mladí lidé ze západních zemí v rámci programů Erasmus a dalších. Mám teď na mysli především Slovany, pro něž je studium na české vysoké škole velmi atraktivní. Dosáhnou totiž evropského vzdělání, které jim následně otevírá dveře do světa.

Intenzivní kurz češtiny

Dost takových studentů volí cestu tří kroků: studium češtiny v ČR → přijímací zkoušky → studium na VŠ v češtině. Poznávám je v první části jejich cesty. Jedna z institucí, které pro studenty připravují intenzivní kurzy češtiny, je Institut cizích jazyků, jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky, kde učím. Studenti tu studují český jazyk rok a spolu s univerzitním partnerem, kterým je Vysoká škola chemicko-technologická v Praze, se připravují i v odborných předmětech.

V září přijede do Prahy skupina mladých lidí, kteří česky neumí buď vůbec, nebo jen ve velmi omezené míře. Úkolem nás, lektorů, je naučit je do konce ledna češtinu do úrovně B1. Výuka je velmi rychlá, ale také intenzivní. Studenti chodí do školy každý den dopoledne a odpoledne ještě pracují sami na zadaných úkolech. Proč tolik spěcháme? Ze dvou důvodů.

Nostrifikační zkouška a odborná výuka

Studenti neevropských středních škol musí během ledna-února složit tzv. nostrifikační zkoušku. Středoškolské studium získané v jejich zemi není v ČR automaticky akceptováno, musí zde absolvovat jakousi další „maturitu“ – komisionální zkoušku z několika odborných předmětů. Můžou ji vykonat v češtině nebo ve svém rodném jazyce s tlumočníkem. Většina studentů, které jsem poznala, však statečně zvolila češtinu! Představte si, že se učíte pět měsíců například rusky a pak půjdete skládat maturitu z matematiky/biologie/historie… v ruštině!

Lekce češtiny pro cizince. Příprava na studium na vysoké škole. Univerzita. Přijímací zkouškaOd února se do výuky jazykové školy zapojuje také partnerská vysoká škola a studenti kombinují další lekce češtiny (úroveň B2) s lekcemi matematiky, fyziky a chemie, opět v českém jazyce. Množství učiva obrovsky roste, studenti musejí kromě vysoké úrovně jazyka zvládnout například české názvosloví, odborné pojmy, rovnice apod.

Přijímací zkouška

A blíží se termín přijímací zkoušky. Student-cizinec nemá jednoduchou pozici. VŠCHT přijímá české studenty bez přijímaček. Ale cizinci musejí projít přijímacím řízením, které prokáže, jestli jejich čeština i odborné znalosti jsou dostatečné, aby zvládli následné pětileté studium. Lekce češtiny pro cizince. Příprava na studium na vysoké škole. Univerzita. Přijímací zkouškaKromě testů z odborných předmětů čeká studenty i ústní pohovor. Budou mluvit o sobě, o důvodech, proč si zvolili právě VŠCHT, odpovídat na odborné otázky. Právem se studenti této části zkoušky bojí nejvíc.

Pohovor

Přípravu na pohovor zapojuju do lekcí češtiny od února. Studenti nejprve dostanou seznam hypotetických otázek, které se mohou v pohovoru objevit. Společně je probíráme a diskutujeme o nich. Potom simulujeme situaci, kdy student sedí před komisí (tu tvoří v tomto případě lektor a ostatní studenti) a dostává otázky. Každému vyhradím čas asi 20‒30 minut v jedné lekci. Nejde jen o to odříkat naučené odpovědi, ale reagovat na otázky, které nebyly dopředu známé, improvizovat, poradit si se situacemi, kdy nerozumí nebo si nemůže vzpomenout na české slovo apod. Celý projev studenta nahrávám a pak ho společně s ostatními rozebíráme. Hodnotíme nejen češtinu, ale i neverbální komunikaci nebo pohotovost reakcí. Student prožije horkou chvíli, ale získá také cennou zpětnou vazbu a svoji nahrávku s písemnými komentáři lektora může potom použít k opakování a zlepšení svého projevu. Držím se starého přísloví Těžko na cvičišti, lehko na bojišti.

Sama jsem vždycky zvědavá, jak se studenti s takovou zátěžovou situací vyrovnají. Ti loňští byli výborní. Nejen že se skvěle připravili, ale jejich schopnost improvizace a míra odborných znalostí byly ohromující.

Poslechněte si dvě zkrácené ukázky.

Lekce češtiny pro cizince. Audionahrávka     Gleb B. mluví o tom, že se chce po studiu věnovat výzkumu nových léků proti rakovině.

Lekce češtiny pro cizince. Audionahrávka     Alexander P. vidí svoji budoucnost v oboru chemická technologie ve výrobě potravin a nápojů. img_1145

Přijímací zkoušku na VŠCHT loňští studenti zvládli. Je září 2016 a právě se stali řádnými posluchači prvního ročníku. Přeju jim na jejich cestě hodně úspěchů.

13. 9. 2016

Může vás také zajímat: Jak používat hry v lekcích češtiny.

 

Foto: ilustrační

Poslední foto: © Jitka Pourová, fotka zveřejněna se souhlasem studentů.

 

0 komentářů

Okomentovat

Chcete se připojit do diskuze?
Neváhejte napsat svůj názor!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *