V minulém měsíčníku (č. 15 – 2021/9) jsme se věnovali slovesným prefixům na úrovni A2. Dnes postoupíme o úroveň výš – na B1 – a podíváme se na tzv. triády, jak je utvořit a taky procvičit.
Prefixy sloves pohybu B1
Studenti se na úrovni A2 už naučili významy základních slovesných prefixů. Dnes se k nim vrátíme, protože jejich rozsah je stejný i na úrovni B1.
B1
Zjistíme to opět ve Společném evropském referenčním rámci pro jazyky, resp. Popisu referenční úrovně B1 pro češtinu jako cizí jazyk. Na něj pak navazují učebnice a rozvíjejí toto téma v konkrétních kapitolách
Nejčastěji je to opět téma cestování, orientace nebo sporty (např. Česky krok za krokem 2, lekce 10; Česky, prosím III, lekce 10; částečně Čeština pro cizince B1, lekce 4).
Opakování významu prefixů
Studenti se nebudou učit nové prefixy, ale některá nová slovesa pohybu. Je žádoucí, aby významy prefixů už měli zafixované. Není od věci si je zopakovat.
Nová slovesa pohybu
Nově se studenti seznámí s několika slovesy pohybu.
- nést
- vést
- vézt
- běhat
- téct
- lézt
- táhnout
- plout
- hnát
Triády
Na úrovni B1 se studenti učí tvořit tzv. triády. Ze základního imperfektivního slovesa vytvoří pomocí prefixu perfektivní a od něj změnou slovesného základu opět imperfektivní.
Příklad: JET – PŘIJET – PŘIJÍŽDĚT
Tohle vůbec není snadné a chce to hodně času a trpělivosti na obou stranách. Osvědčilo se mi pracovat se schématem – přehledem sloves, slovesných základů a prefixů. Najdete ho jak v učebnicích, tak v následující prezentaci.
Prezentaci si můžete taky stáhnout a použít ji buď přímo v lekci, nebo jako inspiraci pro další trénink. A pokud čtete měsíčník pravidelně, už víte, že mám ráda aplikaci Quizlet a nechybí v ní ani set na procvičení sloves pohybu na úrovni B1. Pokud vás zaujala audia vložená do prezentace, podívejte se do měsíčníku 15 na příklad z praxe, kde najdete odkaz na aplikaci Mote, v níž jsem nahrávky vytvořila.
Připomínám také velmi praktickou příručku pro studenty i lektory poukazující na význam prefixů: Slovník českých vidových dvojic (J. Horáková a kol., UPOL 2021).
A jak tuhle nelehkou gramatiku procvičujete se studenty vy?
Mohly by vás také zajímat články:
18. října 2021
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!