Vokativ
Dnes se s vámi jdu poradit – o vokativu. Je to nesmírně zajímavý pád. Část lingvistů se dokonce přiklání k názoru, že vlastně pádem není. Moje zaujetí vokativem bohužel studenti obvykle nesdílejí. Ve většině jazyků, dokonce ani v blízké slovenštině se tvar jména při oslovování nemění. Téma vokativu je pro studenty naprosto neznámé a chybují v něm dokonce i na vyšších úrovních.
S vokativem seznamuji studenty už v prvních lekcích. Vysvětluji, že jde o něco pro češtinu zcela typického a že (skoro) žádný Čech nezavolá na jiného nominativem. Ukážeme si, jak se změní jejich jméno ve vokativu, a vyzkoušíme si to na krátkých dialozích spolu s tréninkem pozdravů.
Vokativ – schéma
O něco později na úrovni A1 přidám zjednodušené schéma, jak se v češtině vokativ tvoří.
Výborná hra na procvičení je „nová identita“. Studenti dostanou kartičky s novými jmény (fiktivních nebo skutečných lidí) a trénují představování. (Další tipy, jak učit mluvení v lekcích od A1 po C1, se dozvíte v mém kurzu pro lektory Výuka mluvení v češtině jako cizím jazyce. Podívejte se, jestli má aktuálně vypsaný termín.)
Při nácviku psaní jednoduchých e-mailů nebo SMS se už na této úrovni student naučí, že vokativ oddělujeme čárkou.
Na vyšší úrovni přidáváme „speciality“ typu Bože!, Člověče! atd.
Vokativ jsem zařadila do cvičení také v pracovních listech Nakupujeme oblečení (A2) nebo Nakupujeme elektroniku (B1).
Vokativ – problém
Mám však s vokativem jeden problém. Už se mi stalo mockrát, že studenti dlouho nechápali rozdíl mezi vokativem a nominativem. Respektive domnívala jsem se, že ano, a zanedlouho… jsem dostala od studenta e-mail a on se v něm podepsal: S pozdravem Marku / Anno / Martine / Jano. Vokativem! Nedávno se mi to přihodilo znovu. Na nejbližší lekci jsem zopakovala, jak to s tím vokativem je, student pokýval… a za chvíli mě oslovil: Jitka!
Máte podobnou zkušenost? Vím, že pro získání návyku je třeba čas a trpělivost. Ale přesto… Budu ráda za vaše zkušenosti s vokativem, ať už jsou jakékoli. A jestli máte nějakou osvědčenou aktivitu nebo hru a jste ochotni se o ni podělit, ráda budu tenhle text postupně aktualizovat.
Zajímají vás další tipy do výuky – hry, gramatika, aktuality a další aktivity? Sdílím je také v měsíčníku Rozehrajte lekce češtiny.
Mohlo by vás taky zajímat:
- Jak učit časové výrazy
- Rod českých substantiv
- Psaní (nejen e-mailů s vokativem) je popelka ve výuce řečových dovedností. Spoustu tipů na rychlé a efektivní zařazení psaní do lekcí od A1 po C1 se dozvíte v mém kurzu pro lektory Výuka psaní v češtině jako cizím jazyce. Podívejte se, jestli má aktuálně vypsaný termín.
29. 6. 2020
Thank you so much. That is really useful.
Jitko, mám podobné zkušenosti, vokativ je sice jednoduchý na vytvoření, ale těžký pro automatické používání. Asi nejvíc se mi osvědčila práce ve skupinách (dospělých, ti to berou s humorem) – skupiny soutěžily o pytlík bonbonů, který byl pro tu chvíli pokladem z Karibiku. Vítěz si ho mohl odnést na svou Černou perlu.
Nejdřív jsme na tabuli napsali subst. a adj. na určité téma a potom je studenti použili – navzájem si dávali otázky k procvičované problematice (byl to tuším kondicionál). Museli používat i vokativ a jako družstvo sbírali trestné body. Jak jsem psala, bylo to ve třídě dospělých (s dětmi soutěže nedělám, aby nebyly smutné) a byla to docela legrace. Soutěžili jak o život. V druhém kole měli před sebou cedulku s oblíbeným zvířetem + jeho jménem a museli se oslovovat takhle – krásně se to naučili. Byla jsem nadšená, i když samozřejmě – druhý den bylo při konverzaci vokativů podstatně méně a tak to už zůstalo ;))
Děkuji, Evo, každá sdílená vyzkoušená aktivita je cenná!
Hledám na netu něco pro své cizozemské přátele a kolegy, kteří mě rádi oslovují Ondřeje, a vypadla na mě Jitka! Ať se daří
Ondro, děkuju a srdečně tě zdravím!
Dobrý den Pozastavil jsem se nad oslovením kolegy v práci v psané komunikaci. Jeho jméno je J. Schinzel. Jak toto správně skloňovat? Zatím jsem to vyřešil tak že si tykáme:-)
Příklad
Dobrý den pane Schinzel , (bez skloňování, špatně)
Dobrý den pane Schinzle ?
Dobrý den pane Schinzli ? Co je správně? Děkuji MK.
Mojmíre, to je zajímavý dotaz. Schinzel je mužské příjmení zakončené na -l (obojetná souhláska l), takže se bude skloňovat podle vzoru pán. Problematické je spíš pohybné/vkladné -e- před l. Toto -e- obvykle vypouštíme (Karel – Karle), ale existují výjimky. Je pan Schinzel cizinec, nebo ne? Jeho příjmení je cizího původu = pokud je jeho nositel cizinec, pak ‑e‑ necháváme: pane Schinzele. Pokud je nositel příjmení Čech, není to jednotné a záleží na rodinné tradici a úzu. Například jméno Flegel obvykle vyslovujeme Flegl a skloňujeme bez -e- (bez Flegla, pane Flegle). Další kritérium je případná obtížná výslovnost, a to by byl podle mě tento případ: pane Schinzle se vyslovuje nesnadno, proto -e- spíše ponecháme: pane Schinzele. A ještě do toho vstupuje jedna okolnost: u některých jmen na l (tam, kde se ‑e‑ nevypouští) se objevuje v 5. pádě také koncovka ‑i a dochází k tzv. kolísání (Gabrieli i Gabriele). Osobně se přikláním k variantě „pane Schinzele“ – je jazykově ústrojná a dobře vyslovitelná.
Já jsem se za svobodná jmenovala Schinzelová.Ori oslovovaní p.Schinzela se uživá tvar pane Schinzel, vyslovuje jako v nemčine Šincl pŕipadne ešte Šincle. ..Tento tvar nám Schinzelům nejlíp zní do našich uší….
Dobrý den Jitko,
po absolvování Vašeho skvělého kurzu Jak učit cizince česky brouzdám Vaším webem a hledám inspiraci a nyní i odpověď na jednu z mých otázek:-). Jak byste prosím oslovovala svého studenta s křestním jménem Prince? Student pochází z jižní Afriky a vykáme si.
Děkuji a zdravím
Petra
Petro,
oslovování se řídí „českou“ výslovností. Jméno Prince v české výslovnosti končí na c, tedy měkký konsonant. Vokativ tedy bude Princi. Jen je dobré to studentovi říct a ukázat mu, jak to v češtině funguje. Vlastní jména jsou citlivá věc. Snažím se proto vysvětlovat, ukazovat a respektovat, pokud student požádá o používání určité formy svého jména.