Vaříte rádi? Učte se češtinu v kuchyni.

Vaříte rádi? Učte se češtinu v kuchyni.

Chcete si lekce češtiny trochu zpříjemnit? Pojďte s námi vařit. Je to zábava, dobře se najíte a současně můžete procvičovat to, co už jste se naučili. Možná už jste četli článek Akuzativ v kuchyni. Dnes přidávám další recept: vaříme vajíčkovou pomazánku a trénujeme partitivní genitiv.

Češi milujou vajíčkovou pomazánku

Partitivní genitiv potřebujeme pro vyjádření kvantity, např. kilo mouky, 200 gramů másla, kousek koláče, láhev vody, sklenice vína… Teď si chceme tuto gramatiku procvičit, a proto si uvaříme vajíčkovou pomazánku. Češi milujou pomazánky a tohle je jedna z nejtypičtějších. Potřebujete tyhle ingredience:

3 vajíčka, 200 gramů krémového sýra, 2 lžičky majonézy, 2 lžičky hořčice, 1 stroužek česneku, sůl a 1 papriku (můžete přidat i další zeleninu: okurky, rajčata…).

Jednoduchý recept na vajíčkovou pomazánku

 

 

 

 

Umíte všechna slovesa?


 

 

smíchat                            namazat                       oloupat                      krájet                           nastrouhat

Zopakujte si celý recept

Gwendolin, Ewelina a Sadi vám recept řeknou ještě jednou – video.

 

 

 

 

A teď můžete začít vařit. Povedla se vám pomazánka? Dobrou chuť.

Bavilo vás to? Trénujte dál!

Uvařte si s námi taky pudink.

Vezměte si katalog IKEA a v části Kuchyně si opakujte, jak se jmenujou předměty v kuchyni a činnosti, které s nimi děláte (např. talíř – jíst, hrnek – pít, nůž – krájet…).

Napište si nákupní lístek (jaké jídlo a pití potřebujete koupit) v češtině.

Najděte si jiné recepty v češtině a zkuste uvařit další jídla. Inspirace např. na YouTube.

7. 2. 2017

About the Author

Jitka Pourová administrator

    Leave a Reply