Jak se peče český rohlík

Co si dáte? Typické české potraviny, jídlo a pití

Češi milují rohlíky! Rohlík je typický český pekařský produkt a nemůže chybět v žádné české kuchyni. K snídani naslano nebo nasladko, ke svačině, k polévce… Češi jsou prostě rohlíkový národ.

Název a historie

Slovo rohlík vzniklo ze starého českého slova rohel, které znamenalo roh. Rohlík je „rohatý“, má dva konce, které se dříve stáčely dolů jako rohy.

Legenda

Legenda říká, že rohlíky začal vyrábět vídeňský pekař Peter Wendler. V době, kdy žil, Turci chtěli dobýt Vídeň. Ale to se jim nepodařilo a v roce 1683 byla Osmanská říše poražena. Na počest vítězství začal pekař vyrábět pečivo ve tvaru půlměsíce – symbolu islámu.

Ale pravda je jiná: rohlíky se ve střední Evropě pekly už dřív, první zprávy máme už z 10. století.

Rohlík bílý

Co je rohlík

Rohlík je pečivo, originálně z bílé = pšeničné mouky. Jeho konce jsou zahnuté dolů. Nejběžnější je „bílý“ rohlík, který může být posypaný mákem, kmínem nebo solí. Zdravější je „tmavý“ – celozrnný nebo vícezrnný rohlík z tmavé mouky a se semínky.

Rohlík tmavý

V obchodě můžete najít taky pivní rohlík (jsme v Česku, že? 😊).

Rohlík pivní

A co houska?

Slovo houska je zdrobnělina od slova husa. Ve staré češtině se říkalo „húska“, protože připomínala husu, která sedí a má hlavu pod křídlem. Housky se vyrábí ze stejného těsta jako rohlíky, ale mají jiný tvar. Pletou se ze tří pruhů těsta.

Houska

Jak jíme rohlíky

Cizinci často říkají, že jim rohlíky nechutnají, jsou moc suché. No, Češi je taky nejedí suché 😊. Máme rádi rohlíky a housky k snídani se sýrem, máslem, salámem nebo s pomazánkou a se zeleninou. Nebo na sladko s marmeládou. Taky ke svačině, třeba k nějakému salátu. Někdo jí rohlíky k polévce, například ke gulášové. Z rohlíku můžeme připravit taky malé kanapky (Češi říkají jednohubky): nakrájíme rohlíky na malá kolečka, dáme na ně pomazánku, sýr, šunku, vajíčko, zeleninu a máme malé občerstvení. Určitě znáte taky párek v rohlíku. A tak dále. S rohlíkem si Češi prostě umí poradit.

Pečeme rohlíky

Nechutnají vám rohlíky z obchodu? Nevadí, upečte si se mnou domácí. Peču malé rohlíky = rohlíčky a malé housky. Můžete se podívat na videorecept nebo dole na text a obrázky.

Videorecept

 

Recept

Potřebujeme: 500 g kg hladké mouky, ¼ litru mléka, 40‒50 g rostlinného tuku, 10 g cukru, 1 žloutek, 20 g droždí, ½ lžičky soli, 1 vejce

  1. Do hrnečku nalijeme trochu vlažného mléka (není horké, ale není ani studené z ledničky). Přidáme droždí a cukr a necháme asi 15 minut vzejít kvásek.

    Kvásek

  2. Do mísy dáme mouku. Uprostřed mouky uděláme důlek, do něj dáme žloutek a přidáváme kvásek. Hned vše mícháme vařečkou dohromady.
  3. Přidáme mléko, rozpuštěný tuk (tuk je tekutý, ne tuhý z ledničky) a sůl.
  4. Všechny ingredience dobře mixujeme dohromady. Můžeme použít taky kuchyňský robot nebo mixér, který má funkci hnětání.
  5. Pak necháme těsto kynout (na teplém místě), dokud objem nebude dvojnásobný (asi 1 hodinu).
  6. Pak vyválíme z těsta obdélník, rozdělíme ho na pruhy a ty na trojúhelníky. Z trojúhelníků děláme rohlíky – rolujeme od širšího konce. Nakonec zahneme konce rohlíku dolů.
  7. Můžeme zkusit taky housky. Těsto už máme, je stejné jako na rohlíky. Těsto rozdělíme na malé kousky. Potřebujeme tři kousky na jednu housku, dva tenčí a jeden silnější. Vyválíme je na tyčinky. Od středu začneme splétat tyčinky dohromady. Nejdřív jednu polovinu, pak druhou polovinu.
  8. Rohlíky/housky dáme na plech, necháme je kynout ještě asi 20 minut. Pak je potřeme ušlehaným vajíčkem, posypeme mákem, kmínem, solí nebo semínky. Troubu předehřejeme na 180 °C a pak pečeme rohlíky/housky asi 30‒40 minut.

Dobrou chuť!

Chcete víc receptů?

Přečtěte si taky:

Další videa:

25. května 2021

Foto: Jitka Pourová

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *