Velikonoce jsou svátky jara a nejdůležitější křesťanské svátky. Lidé se na ně připravují už 40 dnů předem – mají půst. A některé dny do Velikonoc mají svoje tradice – lidé dodržují určité zvyky. Tady jsou ty nejběžnější.
Kdy jsou Velikonoce?
21. března je rovnodennost, začíná jaro. První víkend po prvním jarním úplňku slavíme Velikonoce. (Pod textem je stručný slovník.)
Smrtná neděle
Neděle, která je dva týdny před Velikonocemi, se jmenuje Smrtná. Lidé vyrobili „Smrtku“ (také se říká Morana) – figurínu ze slámy, která připomínala smrt. Oblékli ji do starých šatů a hodili ji do řeky nebo ze skály nebo ji spálili. A mohli začít vítat a slavit jaro. Tohle je jeden z nejstarších zvyků, který se v Česku slaví už od doby, kdy tu žili Keltové a Germáni.
Květná neděle
To je poslední neděle před Velikonocemi. Lidé si dávají posvěcené větvičky „kočiček“ – připomínají
palmové větve, kterými lidé vítali Ježíše, když vjel do Jeruzaléma. Posvěcené znamená, že je požehná kněz a lidé si je odnesou z kostela domů. Větvičky pak chrání dům a úrodu. Podívejte se na video o Květné neděli a co jsou to „kočičky“ (v nastavení si můžete zapnout titulky). (Zdroj: Česká televize)
Lidé si posílají před Velikonocemi pozdravy – pohledy nebo online pohlednice. Napište taky svým kamarádům, kolegům, známým… Nevíte, jak napsat blahopřání v češtině? Tady najdete pomoc.
Pašijový týden
Týden před Velikonoční nedělí začíná pašijový (velikonoční) týden. Křesťané si připomínají poslední dny Ježíše Krista.
Modré nebo Žluté pondělí a Šedivé úterý
V pondělí a v úterý před Velikonocemi lidé uklízeli.
Škaredá středa
Škaredá středa připomíná Jidášovu zradu, tedy škaredý (= špatný, ošklivý) akt.
Zelený čtvrtek
Ve čtvrtek před Velikonocemi jíme špenát nebo zelí nebo jinou zeleninu, budeme celý rok zdraví. Nehádáme se s nikým a nepůjčujeme peníze. Pak se nebudeme hádat a budeme mít peníze celý rok.
Křesťané si připomínají poslední večeři Krista. Večer „letí zvony do Říma“ – v každém kostele je až do soboty ticho.
Lidé pečou jidáše, sladké pečivo s medem. Kdo sní jidáše, bude zdravý.
Velký pátek
Křesťané si připomínají ukřižování Ježíše Krista. Evangelium říká, že zemřel ve tři hodiny odpoledne. Proto jsou ve tři hodiny mše v kostelích. Křesťané mají půst – nejí žádné jídlo.
Bílá sobota
Den vzkříšení Krista a poslední den půstu. V kostelích je ticho.
V sobotu uklízíme a vaříme a pečeme jídlo. Pleteme pomlázky nebo dekorujeme vajíčka. Dekorace vajíček má v Česku dlouhou tradici – podívejte se na různé techniky (video, zdroj: Česká televize).
Z vajíček si taky můžete připravit jednoduchou a moc dobrou vajíčkovou pomazánku. Recept najdete v kuchařce Učte se česky v kuchyni. A studenti češtiny vám v krátkém videu popíšou postup.
Boží hod – neděle
V noci (ze soboty na neděli) vstal Ježíš z mrtvých, to je Velká noc a potom neděle: Boží hod velikonoční.
Pečeme a jíme velikonoční jídla (mazanec, vejce, beránek). Podívejte se na tradiční česká velikonoční jídla (video, zdroj: Česká televize)
Velikonoční pondělí
V pondělí si muži vyrobí pomlázku (vrbové proutky) a jdou šlehat ženy a dívky. Ty pak budou celý rok zdravé. Ženy dávají mužům dárek –
vajíčko. Někde muži mají vodu a polévají ženy, někde ženy polévají muže. Podívejte se na to, jak vypadá pomlázka (video, zdroj: Česká televize).
Slovní banka:
- Boží hod – Easter Sunday
- hádat se – quarrel
- mše – mass
- pašijový týden – Easter week
- polévat – pour over
- připomínat – evoke, remind
- rovnodennost – equinox, den je stejně dlouhý jako noc (21. 3.)
- šlehat – beat
- špenát – spinach
- ukřižování – crucifixion
- úplněk – full moon
- vstát z mrtvých – resurrect
- vrbové proutky – willowtree sprigs/twigs
- vzkříšení – resurrection
- zelí – cabbage
- zrada – betrayal
Slaví se Velikonoce i ve vaší zemi? Jak? Napište vaše tradice do komentáře.
Přečtěte si také a dalších českých tradicích:
21. 3. 2021
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!