„Český“ mezinárodní den studentů 17. 11.

17. listopad je v české historii důležitý den. 17. 11. 1989 skončil komunistický režim (text To bylo před sametovou revolucí) a Češi slaví tento den jako český státní svátek. Ale 17. listopad je taky Mezinárodním dnem studentů…

Kondicionál 3 (A2)

Studenti už umí vytvořit kondicionál a ví, že ho můžou použít k vyjádření zdvořilé žádosti, přání, výmluvy (1. část tohoto textu) nebo hypotézy (2. část tohoto textu). Kondicionál má v češtině bohaté využití,…
Dušičky - svátek zemřelých

Dušičky – svátek zemřelých

2. listopadu je v Česku zvláštní den – Svátek zesnulých. Říkáme mu Dušičky a je to den, kdy vzpomínáme na blízké lidi, kteří už nežijou. Dušičky Historie Dušiček Keltové Dušičky mají původ (podtržená…
Kondicionál

Kondicionál 2 (A2)

V minulé části jsme se studenty probrali, jak vytvořit kondicionál a v jakých základních situacích se jim bude hodit. Dnes rozšíříme nabídku: když už kondicionál umí, můžou ho využít při dalších příležitostech.…
Jak učit kondicionál v češtině pro cizince

Kondicionál 1 (A2)

Kondicionál je skvělá věc. Je totiž „zdvořilý“ a nikdy s ním neuděláte „společenskou“ chybu. To učím studenty. Pojďme se podívat, kde ho můžou použít, jak ho vytvořit a jak procvičit. Kondicionál (A2) S kondicionálem…
Antonín Dvořák a život a hudba

Antonín Dvořák – česká hudba v Evropě i Americe

Antonín Dvořák (1841–1904) je nejslavnější a nejhranější český hudební skladatel. Jeho skladby i opery se hrajou v celém světě. A neexistuje Čech, který by neznal Dvořáka. V roce 2024 je to 120 let, kdy zemřel. Taky proto…
Jak komparovat adverbia

Komparace adverbií (A2)

Studenti si často pletou komparaci adverbií a adjektiv. Takže mercedes jede rychlejší než škodovka nebo venku je teplejší než včera. Podívejme se na to, jak studentům vysvětlit rozdíl mezi adjektivem a adverbiem a jak adverbia…
Zkouška A2_poslech

Jak vypadá poslech u zkoušky A2

Připravujete se na zkoušku A2? Pak víte, že vás čeká čtení, poslech, psaní a mluvení. Každá část zkoušky má svoje specifika. A my se podíváme, jak vypadá poslech a jaké úkoly budete plnit. Poslech u zkoušky A2 Při…
Franz Kafka a čeština pro cizince

Franz Kafka – literární fenomén z Prahy

V roce 2024 to je sto let, kdy zemřel Franz Kafka, spisovatel slavný na celém světě. Ale známe ho opravdu? Jak žil? Kde žil? O čem psal romány a povídky? Proč zemřel ve 40 letech? Proč je literární fenomén? Franz Kafka Franz…
Komparace adjektiv

Komparace adjektiv (A2)

Porovnávání či srovnávání vlastností je přirozenou součástí naší komunikace. Studenti-cizinci se ho učí vyjadřovat na úrovni A2. Jak jim komparaci adjektiv představit, jak pracovat s pravidly i výjimkami a jak procvičovat? Komparace…
Svátek práce

1. května – Svátek práce

Svátek práce, Labor Day, Tag der Arbeit, Fête du Travail, Fiesta de Trabajo… Internacionální svátek a často den volna. Jak vzniknul, proč a odkdy ho slavíme? Přečtěte si víc. Svátek práce Americká historie Svátek…
Jak učit čtení ke zkoušce A2 z češtiny

Jak vypadá čtení u zkoušky A2

Připravujete se na zkoušku A2? Pak víte, že vás čeká čtení, poslech, psaní a mluvení. Každá část zkoušky má svoje specifika. A my se podíváme, jak vypadá čtení a jaké úkoly budete plnit. Čtení u zkoušky A2 Při…