Nedávno jsem se pěkně zapotila. Řešili jsme s pokročilým studentem střídání krátké a dlouhé samohlásky u „krátkých“, tj. jednoslabičných sloves. Snažili jsme se najít pravidla, podle kterých se tak děje, až nás z toho na konci lekce bolela hlava. Ale k něčemu jsme se přece jen dobrali.
Pomohl mi pan Šmilauer, jako obvykle, když si opravdu nevím v češtině rady. Tedy prof. Vladimír Šmilauer a jeho kniha Nauka o českém jazyku, o které se nám při studiu bohemistiky i zdálo. Je to už stará publikace (mám doma vydání z roku 1971) a určitě najdete modernější přehledy mluvnice, přesto se k ní ráda vracím.
Krácení a dloužení má svůj původ v historickém vývoji jazyka (15.-16. století). Abych studenty neunavovala složitým historickým výkladem, shrnula jsem téma do čtyř bodů:
„Krátká slovesa“ a střídání délky
1. Jednoslabičné infinitivy jsou obvykle dlouhé, příčestí činné je krátké.
příklad: pít – pil, krýt – kryl, růst – rostl
2. Když přidáme ke krátkému infinitivu předponu, délka zůstává. Minulý čas naopak zůstává krátký.
příklad: pít → vypít vs. pil → vypil, krýt → přikrýt vs. kryl → přikryl, růst → vyrůst vs. rostl → vyrostl
3. Výjimkami z pravidla č. 2 jsou infinitivy na -át, které se po přidání předpony krátí. Minulý čas zůstává krátký.
příklad: brát → vybrat vs. bral → vybral, dát → nedat vs. dal → nedal
4. Výjimku z výjimky tvoří pár sloves 😊.
příklad: hrát → vyhrát vs. hrál → vyhrál, zrát → dozrát vs. zrál → vyzrál
Krátká slovesa – schéma
A pro studenty v ještě jednodušší podobě.
Krátká slovesa, délka a trénink
Teorie je fajn, ale je třeba trénovat a zapamatovat si alespoň nejběžnější slovesa. A tak jsem vytvořila sérii cvičení, v nichž studenti vybírají ze dvou možností, sami doplňují diakritiku, tvoří věty s vybranými slovesy atd. Trénink diakritiky doporučuji nezanedbávat už od A1 a nabízím spoustu cvičení. Však to znáte. A budu ráda, když se podělíte o své postřehy a zkušenosti s gramatikou pro pokročilé.
- Hledáte inspiraci do lekcí pro pokročilé studenty? Vyzkoušejte dva tematické pracovní listy B2.
- Zajímají vás další tipy do výuky – hry, gramatika, aktuality a další aktivity? Sdílím je také v měsíčníku Rozehrajte lekce češtiny.
- Pro pokročilé studenty často připravuji pracovní listy s tématy, která potřebují. Jak je dělám? V Canvě. Jaké legální podklady používám? O tom všem si povíme a prakticky vás naučím s Canvou pracovat v kurzu Pracovní listy legálně a hezky. Podívejte se, jestli má vypsaný termín.
Přečtěte si také o tom, jak učit:
20. října 2020
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!