Kdo byli Konstantin (Cyril) a Metoděj?

Kdo byli Konstantin (Cyril) a Metoděj?

Konstantin a Metoděj

V Česku slavíme 5. července státní svátek. Proč? Protože knězi Konstantin a Metoděj přišli v 9. století z Řecka na území dnešní Moravy. A kdo byli a proč jsou pro nás důležití? Přečtěte si víc.

Bratři ze Soluně

Bratři Konstantin a Metoděj – sochy ve městě Ohrid, Makedonie (foto: JP)

(Svatý) Konstantin byl řecký učenec – teolog a polyglot. Narodil se v roce 827 v Soluni (Thessaloniki). Učil jako profesor filozofii na univerzitě v Konstantinopoli. Stal se mnichem, ale až krátce předtím, než umřel (869 v Římě). Jako kněz přijal jméno Cyril.

(Svatý) Metoděj byl Konstantinův starší bratr. Narodil se v roce 813. Byl právník a nejdřív pracoval jako státní úředník, ale pak začal spolupracovat s bratrem. Jezdili často na zahraniční pracovní cesty pro Byzantskou říši. Zemřel v roce 885 na Velké Moravě.

Velká Morava

Velká Morava 833–907 (zdroj: Autor: I, Helix84, CC BY 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2334983)

9.‒10. století existoval na česko-moravském území stát, který se jmenoval Velká Morava. Jeho král Rostislav poslal dopis císaři Byzantské říše a prosil o pomoc: „Prosím pošli k nám učitele, který bude naše lidi učit křesťanství v jejich jazyku.“ Císař vybral Konstantina a Metoděje. Přišli na Velkou Moravu v roce 863. Tady vytvořili slovanský jazyk – staroslověnštinu. Začali v ní sloužit mše v kostele a tak ji učili lidi. Konstantin vytvořil k jazyku taky první slovanské písmo, které se jmenovalo hlaholice, a přeložil do něj Bibli. Oba bratři učili další křesťanské kněze. V roce 868 dokonce papež souhlasil používat staroslověnštinu a překládat do ní náboženské texty (do té doby církev akceptovala jenom hebrejštinu, řečtinu a latinu).

Staroslověnština

Staroslověnština je nejstarší slovanský spisovný jazyk. Patří do rodiny praslovanských jazyků, ze kterých vznikly slovanské jazyky. Staroslověnština má prvky společné pro všechny slovanské jazyky (západní – čeština, slovenština, polština; východní – ruština, běloruština, ukrajinština; jižní – chorvatština, srbština, bulharština a další jazyky na Balkánu = celkem 18 slovanských jazyků). Proto jsou si slovanské jazyky blízké, mají některá podobná slova, gramatiku… Slovanskými jazyky mluví skoro 300 milionů lidí.

Hlaholice

Písmo hlaholice, Chorvatsko, 10. století (zdroj: Wikipedie)

Písmo hlaholice dnes už nepoužíváme, Češi (i další Slované) začali v 10. století psát latinkou. Ale z hlaholice vznikla dnešní cyrilice, kterou se zapisuje ruština, ukrajinština, běloruština, bulharština, makedonština a srbochorvatština.

Papež Jan Pavel II. prohlásil Konstantina a Metoděje spolupatrony Evropy. V Česku slavíme jejich příchod na Velkou Moravu 5. července, v jiných zemích to je jiný den, protože nemáme jasno, kdy přesně přišli. Víme určitě, že to bylo v roce 863.

Chcete vědět víc o české historii? Přečtěte si taky:

Sejdeme se u koně

První republika a tatíček Masaryk

Česko slaví 100 let

5. července 2020

About the Author

Jitka Pourová administrator

  4 komentáře

  EunisPosted on  3:01 pm - Čvc 5, 2020

  Thank you very much for this article about July 5th. It is very interesting and it helped me practice Czech

  djuturumPosted on  6:37 am - Srp 7, 2020

  Dekuju za text!
  Jenom…:Ale z hlaholice vznikla dnešní cyrilice, kterou se zapisuje ruština, ukrajinština, běloruština, bulharština, makedonština a srbochorvatština”.
  srbochorvatština neni cyrilice. jenom srbove, cernohorci a makedonce pouzivaji cyrilice. 🙂

  Leave a Reply